İstifa Sonrası Demirbaşların Geri Ödemesi


Dr. Yusuf İzzettin GÜVEN, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1988 yılında mezun oldu. 1988 – 91 arasında sağlık ocağı ve acil servis hekimliği,1991-1992 arasında Köy Hizmetleri Kurumu işyeri hekimliği yaptı.1992-2004 arasında çeşitli poliklinik, tıp merkezi ve özel hastanelerde yöneticilik ve hekimlik, 2004-2008 arasında özel poliklinik işletmeciliği yaptı. 2010 yılından beri aile hekimi olarak İstanbul Ümraniye’de görev yapıyor. İSTAHED teşkilatlanma sorumluluğu, Hukuk birimi başkanlığı, AHEF Hukuk Komisyonu Başkan Yardımcılıkları yapmış olup, halen AİLESEN İstanbul temsilciliği görevini yürütüyor.

Aile hekimi arkadaşım yemeyecek içmeyecek, AHB’sine ve ASM’sine yatırım yapacak, sonra bir sebeple oradan ayrılmak zorunda kalınca yerine gelecek arkadaşımız hiçbir bedel ödemeden o hekim arkadaşımın şahsi mallarını sahiplenecek öyle mi?

Buna da “ama onlar cari destek ile alınmıştı” diye kılıf uyduracağız. Nereden biliyorsunuz onunla alındığını? Velev ki oradan alınmış olsun satın almak yerine kiralamış olsa idi ne yapacaktınız? Veya hangi demirbaş listesine kayıt olmuş da hangi mevzuata göre hesabını soracaktınız? Alıp götürse idi ne yapacaktınız?

Arkadaşlar,

Cari giderler adı üstünde cari harcamalar içindir. Söz konusu olanlar ise demirbaş malzemelerdir. Demirbaş malzemeler bizlerin şahsi mallarıdır.

Bazı müdürlük bürokratları da oraya buraya sorduk fetva aldık gibi garip yorumlar katıyorlarmış bu konuya.

Bizlere ödenen cari gider destekleri ile demirbaşların hiçbir ilgisi alakası yoktur. Bu konuda sıkıntısı olan arkadaşlara her türlü hukuki destek verilecektir.

Olay en temel hukuk ilkelerinden şahsi mülkiyet ile ilgilidir ve hiçbir kendini amir zanneden bürokratın haddine değildir bu konuya karışmak. Kendilerine tavsiyem kendi işlerini layıkı ile yapmaları ve üzerlerine vazife olmayan konularda yorum yapmamalarıdır.

Bu sözlerim kesinlikle mesajı üzerine yazdığım değerli meslektaşıma değildir lütfen üzerinize alınmayınız.

Bizler Aile Hekimleri olarak kendi işyerlerimizde kamuya sözleşme ile hizmet temin edenleriz. Bazıları ister kabul etsin ister etmesin herhangi bir özel sağlık kuruluşundan herhangi bir farkımız yok. Verdiğimiz hizmetin kamu hizmeti olması bizlerinde diğer kamu görevlisi olmamız bu durumu değiştirmiyor hatta onaylıyor.

Nasıl herhangi bir sağlık kuruluşu devredilirken kamu kardeşim bugüne kadar benden aldığın ödemelere say buradaki tüm malzeme benim şimdi ben yeni birisi ile anlaşma sağladım sende bütün malını mülkünü ona devredeceksin diyemiyorsa bizlere de hiç kimse böyle bir şeyi diyemez.

Kamuya ait olan sadece ve sadece o birimin ihdas edilerek o birimde çalışma imtiyazını vermektir. Bu yüzden bizlerin AHB ya da ASM’lerimizi tesis ederken yaptığımız harcamalar idareyi hiç ilgilendirmemektedir. O yüzden bizlerin cari gider desteklerimizin cari harcamalarımızdan fazla ya da az olması da idareyi hiç ilgilendirmemektedir.

Bakanlığın mevzuatta belirlenmiş olan standartlarını sadece siz nasıl sağlarsanız sağlayın. İster kiralayın, ister satın alın, ister lüks olsun, isterse sadece işlev görecek şekilde olsun.

Umarım anlatabilmişimdir.

Son Paylaşımlar
Arşiv