Bası Yaralarının Önlenmesinde Pozisyon Değiştirme

Cochrane derleme özeti

Bası yaralarına vücudun ağırlık taşıyan kemikli bölgelerinde (kalça, topuk ve dirsekler) sürtünme, gerilme ya da basınç neden olur. Bası yarası kemikli çıkıntı bölgesi üzerinde cilt ve veya cilt altı dokularda yerleşik bir yara özelliğindedir. En sık yaşlılarda ya da hareket edemeyen kişilerde, yatarken veya otururken görülür. Pozisyon değiştirme (yani çevirme) basıncı gidererek yaraları önlemek için diğer koruyucu stratejilerin yan sıra kullanılan bir yöntemdir. Pozisyon değiştirmede kişinin yatış-oturuş pozisyonu değiştirilerek basınç vücudun belli bir bölgesinden kaldırılır ya da basıncın yeniden dağılımı sağlanır.

502 hasta üzerinde yürütülen 3 araştırma belirledik.

Bası yaralarının önlemek için pozisyon değiştirme kullanımını destekleyen kanıtların miktar ve kalitesi düşük ve hala belirli pozisyonların ya da pozisyon değiştirme aralıklarının bası ülseri gelişimini azaltıp azaltmadığını bilmiyoruz. Araştırmalardan hiç birinde ağrı ya da yaşam kalitesi raporlanmadı.

Pozisyon değiştirmenin yara gelişimine etkisini ölçmek ve sıklık ya da pozisyon anlamında en iyi pozisyon değişim rejimini bulmak için, daha çok araştırma gerekiyor. Pozisyon değiştirmenin etkili olduğuna veya en iyi pozisyon değiştirme rejiminin hangisi olduğuna dair bu kanıt eksikliğinin, pozisyon değiştirmenin etkisiz olduğu anlamına gelmediğinin vurgulanması önemli.

Kaynak

Gillespie BM, Chaboyer WP, McInnes E, Kent B, Whitty JA, Thalib L. Repositioning for pressure ulcer prevention in adults. Cochrane Database of SystematicReviews 2014, Issue 4. Art. No.: CD009958. DOI: 10.1002/14651858.CD009958.pub2

Orijinal özet için: Bası Yarasını Önlemede Pozisyon Değiştirme

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv