Bası Yaralarının Önlenmesinde Risk Değerlendirme Araçları

Cochrane derleme özeti

Bası yaraları genellikle vücudun kemikli ve çıkıntılı bir bölgesinde baskı sonucu ya da baskı ve burkulma beraber olarak zorlanması sonucu cilt ve cilt altı dokularda ortaya çıkan yaralardır. Bası yaraları genellikle hareket kısıtlılığı ve sinir hasarı ya da ikisi birden olan kişilerde görülür. Bası yarası risk değerlendirmesi, yara gelişme riski olan kişileri belirleme sürecinin bir parçasıdır. Risk değerlendirmesinde genellikle çeki listeleri kullanılır ve bu değerlendirme bası yarası önleme rehberlerinde tavsiye edilir. Bu derlemede, kriterlere uygun iki çalışma bulundu. İlk çalışmada Braden risk değerlendirmesine tabi tutulan hastalarda, yapılandırılmamış risk değerlendirmesine kıyasla yeni bası yaralarının sayısında fark bulunmadı. Ancak bu çalışmada metodolojik kısıtlılıklar vardı.

İkinci çalışmada da Waterlow risk değerlendirme aracı, Ramstadius risk değerlendirme aracı veya tek başına klinik ölçütler kullanılarak değerlendirilen hastalarda, yeni bası yarası gelişen kişi sayısında fark bulunmadı. Bu çalışmada metodolojik kısıtlamalar yoktu. Bu suretle, güncel olarak, risk değerlendirme araçlarının gelişen yeni bası yarası sayısını azalttığını gösteren çalışma bulunmuyor.

Kaynak

Moore ZEH, Cowman S. Risk assessment tools for the prevention of pressure ulcers. Cochrane Database of Systematic Reviews 2014, Issue 2. Art. No.: CD006471. DOI: 10.1002/14651858.CD006471.pub3

Orijinal özet için : Bası Yarası Risk Değerlendirme

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv