Bası Yaralarının Önlenmesinde Kapatıcı Pansumanlar veya Yerel Kullanılan İlaçlar

Cochrane derleme özeti

Bası yaraları kendi kendine hareket edemeyen ya da hareket güçlüğü yaşayan insanlarda olağan görülür. İyileşmeleri zordur, bu nedenle gelişimlerini baştan önlemek önemlidir. Bu maksatla, cildin sağlıklı ve iyi beslenmiş olduğunda bası yarası gelişme ihtimalinin daha az olduğu fikriyle çeşitli krem ve losyonlar (topikal ilaçlar) kullanılmıştır. Cildi hasardan korumak için birkaç farklı çeşitten kapatıcı pansuman da kullanılır.

Bası yaralarının önlenmesinde topikal ajanlar veya kapatıcıları, başka yöntemlere karşı kıyaslayan çalışmaları gözden geçirdik. Bunları araştıran, toplam 1501 hasta üzerinde yürütülmüş 9 çalışma bulduk. Bu çalışmalar bası yaralarının önlenmesi için topikal ajanlar veya kapatıcılar kullanımına dair kanıtların belirgin olmadığını gösterdi. Kanıtların belirsiz olmasının nedeni araştırmaların kalitesinin düşük olması ve çoğunun ürünün etkinliğinin olduğundan fazla hesaplanması gibi potansiyel kayırma hatası getiren üretici firma sponsorluğunda yapılmasıdır. Bunun sonucu olarak, derleme sonuçlarının konfirmasyonu için daha fazla araştırma gerekiyor.

Kaynak

Moore ZEH, Webster J. Dressings and topical agents for preventing pressure ulcers. Cochrane Database of Systematic Reviews 2013, Issue 8. Art. No.: CD009362. DOI: 10.1002/14651858.CD009362.pub2

Orijinal özet için: Bası Yarasını Önlemede Kapatıcı ve Merhemler

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv