Beyin Anevrizmalarında Ölüm Ya Da Şiddetli Malüliyeti Önlemek İçin Cerrahi Esnasında Beynin Soğutulm


Grafi: Lucien Monfils / Wikimedia Commons

Cochrane derleme özeti

Derleme sorusu

Anevrizmalar için yapılan girişimlerde beyni soğutmanın etkisine dair kanıtları derledik. Kabul edilebilir kalitede üç çalışma bulduk ve anevrizmalar için yapılan açık kafa içi girişimi esnasında beyni soğutmanın ölüm ya da şiddetli malüliyetleri önleyip önlemediğini görmek için sonuçları analiz ettik.

Arka plan

Kafa içi anevrizmalar beyin arterlerinin duvarlarında oluşan balonlaşmalardır. Bunların yırtılması çoğu zaman yaşamı tehdit eder. Bu hastalar klinik belirtilere göre anevrizma derecesi iyi ya da kötü olarak sınıflandırılır. Bu sorunu gidermede cerrahi olağan bir seçenektir ancak beyinde daha fazla zarara neden olabilir. Teorik olarak beynin soğutulması metabolik aktiviteyi azaltır ve böylece girişim sırasında beyni korur. Hayvan çalışmaları genel olarak bu teoriyi destekliyor.

Çalışma özellikleri

Bu güncelleme 2015 Ağustosuna kadar geçerlidir. Toplam 1158 katılımcı üzerinde yürütülmüş sadece üç uygun çalışma bulduk. Veriler primer olarak 1000 katılımcılı yüksek kalitede bir çalışmadan sağlandı.

Ana sonuçlar

Analizimiz anevrizma derecesi iyi olan hastalarda cerrahi esnasında beyni soğutmanın ölüm veya günlük aktivitelerde bağımlılığı önleyebilmesinin mümkün olduğunu gösterdi. Kanaması olmayan ya da kanama derecesi kötü olanlar hakkında çok sınırlı bilgi sağlanabildi. İstenmeyen sonuçlar hipotermi yapılan ya da yapılmayan katılımcılar arasında fark göstermedi. Bu sonuçlar farklı şekillerde raporlandığı için kanıt kalitesi belirsiz kalıyor.

Kanıt kalitesi

Soğutmanın ölüm ya da bağımlılık üzerine etkisine dair kanıtlardan emin olmak için yeterli veri bulunmuyor. Sonuç verilerinin tanımı ve raporlanmasındaki değişkenlik nedeniyle diğer sonuçlar için kanıtlar daha da belirsiz. Analizlerimizdeki bilgiler primer olarak anevrizma derecesi iyi olan hastalarda yürütülen bir yüksek kaliteli çalışmadan sağlandı.

Kaynak

Li L, You C, Chaudhary B. Intraoperative mild hypothermia for postoperative neurological deficits in people with intracranial aneurysm. Cochrane Database of Systematic Reviews 2016, Issue 3. Art. No.: CD008445. DOI: 10.1002/14651858.CD008445.pub3

Orijinal özet için: Beyni Soğutmak

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv