Erken Doğan Bebekler İçin Anne Sütünün Çoklu Besinlerle Takviyesi


Foto: Jacco van Giessen / Flickr

Cochrane derleme özeti

Derleme sorusu

Erken doğan bebekleri ekstra besinlerle (protein ve enerji ile) güçlendirilmiş anne sütüyle beslemek, güçlendirilmemiş sütle beslemeye kıyasla büyüme hızını artırıp daha iyi gelişme sağlar mı?

Arka plan

Tek başına anne sütü, erken doğan bebeklerde en iyi büyüme ve gelişmeyi destekleyecek yeterli miktarda besin sağlamaya yetmeyebilir. Anne sütüne, besin içeriğini %10 kadar yükseltmek için çoklu besin içeren güçlendiriciler (çoğunlukla inek sütünden çıkarılan, toz veya sıvı şeklinde protein, karbonhidrat veya yağdan sağlanan enerji ve diğer besin takviyeleri) eklenebilir. Erken doğan, özellikle çok erken doğan bebekleri çoklu besinle zenginleştirilmiş anne sütüyle beslemekle besin alımı ve büyüme hızı artırılabilir ve gelişmenin daha iyi olması sağlanabilir.

Çalışma özellikleri

1071 bebek üzerinde yürütülmüş çoğu küçük ve metodolojik kusurları olan 14 araştırma bulduk.

Önemli sonuçlar

Yeni doğan ünitesinde yatan erken doğan bebekler için anne sütünün çoklu besinlerle kuvvetlendirilmesiyle kilo alma, boy uzaması ve baş büyümesinde küçük hızlanmalar sağlanabilir. Büyüme ve gelişme sonuçlarını bebekliğin ötesinde değerlendiren çok sınırlı veri, besin güçlendirmenin bir etkisini göstermiyor. Araştırmalar, anne sütünü ek besinle güçlendirmenin, beslenme riskleri veya barsak problemleri gibi başka potansiyel fayda ve zararlarıyla ilgili tutarlı kanıtlar bildirmiyor

Kararlar

Mevcut araştırma verileri çoklu besinle güçlendirmenin, erken doğan bebeklerin ilk yatış döneminde büyüme hızını artırdığını gösterse de uzun vadeli büyüme ve gelişme üzerine etkilere dair tutarlı kanıtlar sağlamıyor. Bu konuyu aydınlatmak için başka araştırmalar gerekiyor.

Kaynak

Brown JVE, Embleton ND, Harding JE, McGuire W. Multi-nutrient fortification of human milk for preterm infants. Cochrane Database of Systematic Reviews 2016, Issue 5. Art. No.: CD000343. DOI: 10.1002/14651858.CD000343.pub3

Orijinal özet için: Anne Sütüne Takviye

Tam metin için: Tıbbi Özet ve Tam Metin

Son Paylaşımlar