Akciğer Tüberkülozu Tedavisinde Sabit Doz Kombinasyonları


Foto: Wellcome Images

Cochrane derleme özeti

Sabit doz kombinasyonları nedir ve tüberkülozlu hastaların bakımını nasıl iyileştirebilir?

Tüberküloz (TB) özellikle gelişen ülkelerde önemli bir sağlık problemidir. Yeni hastalarda TB tedavisi 6 ay boyunda alınan, bazen sabit dozlu kombinasyon (SDK) içeren tek tablet şeklinde ya da tek tek ilaçlar şeklinde ağızdan verilen dört ilaçla yapılır. Dünya Sağlık Örgütü reçete yazan hekimlere hastanın aldığı tablet sayısını azaltmak için sabit dozlu kombinasyonlar kullanmalarını öneriyor. Arz açısından bu reçete hatalarını azaltabilir ve arz etkinliğini artırabilir; hasta açısından ise tedaviyi basitleştirir ve tedaviye sadakati artırır.

Yeni teşhis konan akciğer TB hastalarının tedavisinde SDK’ların etkinlik, güvenlik ve kabul edilebilirliğini tek ilaçlı tabletlere karşı kıyaslamak için bir derleme yaptık.

Araştırma ne söylüyor?

Konuya ilişkin araştırmaları 20 Kasım 2015 tarihine kadar taradık ve toplam 5824 hasta üzerinde yürütülmüş 13 randomize kontrollü araştırma derledik. Araştırmalar 1987 ile 2015 yılları arasında yürütüldü ve TB prevalansı yüksek ülkelerde yeni teşhis edilen akciğer TB tedavisi gören katılımcılarla yürütüldü. Sadece iki araştırmada katılımcıların HIV durumu raporlandı.

Sabit dozlu tek ilaç kombinasyonları ile tek tek ilaç verilmesine kıyasla tedavi başarısızlığında muhtemelen az fark var ya da fark yok (orta kalitede kanıt); alevlenmeler daha sık olabilir (düşük kalitede kanıt); ve ölüm sayısı benzer (orta kalitede kanıt).

Balgam yayması veya kültür konversiyonunda az fark var ya da fark yok (yüksek kalitede kanıt) ve ciddi ters olaylarda fark gösterilmedi (orta kalitede kanıt) veya tedaviyi kesmeye neden olan ters olaylarda da fark gösterilmedi (düşük kalitede kanıt).

Kaynak

Gallardo CR, Rigau Comas D, Valderrama Rodríguez A, Roqué i Figuls M, Parker L, Caylà J, Bonfill Cosp X. Fixed-dose combinations of drugs versus single-drug formulations for treating pulmonary tuberculosis. Cochrane Database of Systematic Reviews 2016, Issue 5. Art. No.: CD009913. DOI: 10.1002/14651858.CD009913.pub2

Orijinal özet için: Tüberküloz Tedavisi

Tam metin için: Tıbbi Özet ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv