Genel Anestezide Azot Oksitsiz Tekniklere Karşı Azot Oksitli Teknikler

Cochrane derleme özeti

Derleme sorusu

Genel anestezi alan kişilerde azot oksidin zararlı etkilerine dair kanıtları gözden geçirdik.

Arka plan

Azot oksit hastalarda anestezi sağlamak ve ameliyat boyunca sürdürmek için 160 yıldan fazladır kullanılan bir anestezi gazıdır. “Güldürücü gaz” olarak da bilinir. Renksiz, yanmaz hoş, uçucu, tatlı bir kokusu ve tadı vardır. Azot oksit düşük maliyet ve toksisitesi sayesinde açık farkla en sık kullanılan genel anesteziktir. Ancak bazı çalışmalarda azot oksidin zararlı etkilere yol açabileceği bildirildi. Bu da birçok anestezistin değişik kurum ameliyathanelerinde rutin kullanımını sürdürmenin sorgulamasına neden oldu.

Genel anestezide azot oksit kullanmanın kullanmamaktan daha iyi olup olmadığını anlamaya çalıştık.

Çalışma özellikleri

2014 17 Ekimine kadar mevcut kanıtları inceledik. Tümü de azot oksit almış ya da almamış olan 13 872 erişkin hasta üzerinde yürütülmüş 35 araştırma derledik. Araştırmalar genel anestezi esnasındaki çeşitli durumları kapsamaktaydı.

Ana sonuçlar

Azot oksitle genel anestezinin akciğer atelektezisi (akciğerlerin tam açılamaması) riskini artırdığını bulduk. Sonuçları sadece en yüksek kaliteli araştırmalarla sınırladığımızda, azot oksidin pnömoni, şiddetli bulantı ve kusma risklerini potansiyel olarak artırabildiğine dair kanıtlar bulduk. Ancak azot oksidin hastanın sağ kalımı, kalp krizi insidensi, felç, yara enfeksiyonu, toplardamarda pıhtı oluşması, hastanede kalış süresi veya yoğun bakımda kalış süresi üzerine etkisi yoktu.

Kanıt kalitesi

Sağ kalımla ilgili kanıtlar elimizde yeterli veri olmadığından orta kalitedeydi. Atelektazi ve kalp krizi gibi bazı zararlı etkilerle ilgili kanıtlar yüksek kalitedeyken, felç ve toplardamarda pıhtı oluşumu gibi diğer zararlı etkilerle ilgili kanıtlar orta kalitedeydi. Pnömoni, şiddetli bulantı, kusma ve yara enfeksiyonu gibi diğerleri için kanıtlar düşük kalitedeydi. Hastanede kalış süresi ile ilgili kanıtlar orta kalitedeydi.

Kaynak

Sun R, Jia W, Zhang P, Yang K, Tian J, Ma B, Liu Y, Jia RH, Luo XF, Kuriyama A. Nitrous oxide-based techniques versus nitrous oxide-free techniques for general anaesthesia. Cochrane Database of Systematic Reviews 2015, Issue 11. Art. No.: CD008984. DOI: 10.1002/14651858.CD008984.pub2

Orijinal özet için: Anestezide Azot Oksit

Tam metiniçin: Tıbbi Özet ve Tam Metin

Son Paylaşımlar