Çocuklarda Blefaro-Kerato-Konjunktivite Karşı Sistemik Tedavi

Cochrane derleme özeti

Blefaro-kerato- konjunktivit (BKK) göz kapakları ve gözün ön kısmının iltihabıdır. Çocuk ve erişkinlerde görülür. BKK’li çocuklarda gözler yaşarır, kaşıntılıdır, kızarıktır ve şiddetli ışıkta ağrılıdır. Gözün ön kısmındaki saydam tabaka olan kornea’da skarlaşmaya bağlı olarak görme kaybı gelişebilir. BKK’de antibiyotikler, anti-enflamatuar ilaçlar ve besin takviyeleri gibi çeşitli tedaviler verilir. Bazen bu tedaviler göz damlası ve merhemleri şeklinde, şiddetli olgularda ise sistematik olarak (çoğunlukla ağızdan) verilir. Çocuklara ağızdan tedavi vermek göz damlası ve merhemlerinden daha kolay da olabilir.

Bu Cochrane derlemesi, 0-16 yaş arası çocuklarda BKK’ ye karşı sistemik tedavilerin etkilerini değerlendirmeyi hedefliyor. Yayınlanmış literatürü ve klinik araştırma kayıtlarını araştırdık. Bu alanda yapılmış yüksek kalitede araştırma çalışması bulamadık. Araştırmalar bu derleme için gereken kriterleri tutmadı. Bulduğumuz çalışmalarda tedaviler başka bir tedavi ya da plasebo ile randomize olarak kıyaslanmadığı için görülen tedavi etkilerinin başka faktörlere bağlı olmadığından emin olamayız. Ayrıca doktorlar tedavi etkilerini ölçmek için farklı yollar kullandılar. Araştırmamız 2016 Nisanına kadar günceldir.

BKK’de sistemik tedavinin etkilerine dair daha çok araştırma yapılmasını öneririz. Ayrıca tedavilerin etkilerini ölçmek için klinik ölçütleri ve çocuklar ve ailelerinin durum hakkındaki görüşlerini de göz önüne alan yeni yollar geliştirmelerini tavsiye ederiz.

Kaynak

O'Gallagher M, Banteka M, Bunce C, Larkin F, Tuft S, Dahlmann-Noor A. Systemic treatment for blepharokeratoconjunctivitis in children. Cochrane Database of Systematic Reviews 2016, Issue 5. Art. No.: CD011750. DOI: 10.1002/14651858.CD011750.pub2

Orijinal özet için: Blefaro-Konjunktivit

Tam metin için: Tıbbi Özet ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv