Şizofrenili Hastalarda Ek Tedavi Olarak Anti-Oksidanlar

Cochrane derleme özeti

Antioksidanlar hücreleri serbest radikaller olarak bilinen kararsız moleküllerin neden olduğu hasara karşı koruyan maddelerdir. Günlük diyete antioksidandan zengin meyve ve sebzeler eklemenin enfeksiyon ve hastalıklara karşı savaşma yeteneğini artırdığı iyi bilinir. Şizofreni açığa çıktıkça beyinde ilerleyici değişimlerin olduğuna dair yeni kanıtlar var. Birçok muhtemel açıklamadan birisi, beyinde ve gri maddede bozulmaya katkıda bulunarak insanların düşünmesinde ve günlük yaşamında güçlüklere yol açan faktörlerden birinin oksidatif stres olabileceğidir. Bu derlemenin amacı standart antipsikotik medikasyona ek tedavi olarak antioksidanların; özellikle psikotik atakları ve ana belirtileri azaltarak ve relapsları önleyerek gösterdiği etkiyi değerlendirmektir.

Randomize kontrollü araştırmalar için taramalar 2010 ve 2012 yıllarında yapıldı, derleme yazarları konuya ilişkin toplam 2041 katılımcı üzerinde yürütülmüş 22 araştırma buldular. Araştırmalarda çeşitli antioksidanların etkisi (allopurinol, Ginkgo biloba, N-asetil sistein (NAC), selegilin, vitamin C ve E) plaseboya karşı kıyaslandı. Gingko biloba’nın psikotik belirtilere kısa vadede pozitif bir etkisi olmakla beraber çoğu sonuçlar antioksidanlarla plasebo arasında fark göstermedi. Bu kanıtların kalitesi orta derecede bulundu. Ancak genel olarak çalışmalarda klinik cevap, relaps oranları, yaşam kalitesi, işlev ve tedavinin sağladığı tatmin veya kabul edilebilirliği gibi gerçek yaşamla ilgili sonuç ölçütleri eksikti. Ters etkiler de yetersiz raporlandı, bazı çalışmalar hiç veri sağlamadı.

Çalışmalar arasında gingko biloba ve NAC en umut verici maddeler olarak öne çıktı, gelecekteki çalışmaların halen mevcut 22 çalışmaya göre daha büyük, daha uzun süreli ve raporlamasının daha iyi olmasına öncelik verilmesi gerekiyor.

Ben Gray, Senior Peer Researcher, McPin Foundation: http://mcpin.org/

Kaynak

Magalhães PV S, Dean O, Andreazza AC, Berk M, Kapczinski F. Antioxidant treatments for schizophrenia. Cochrane Database of Systematic Reviews 2016, Issue 2. Art. No.: CD008919. DOI: 10.1002/14651858.CD008919.pub2

Orijinal özet için: Şizofrenide Antioksidan

Tam metin için: Tıbbi Özet ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar