Plasenta İşlevini Ölçmek ve Gebelik Sonuçlarını İyileştirmek İçin Biyokimyasal Testler

Cochrane derleme özeti

Konu nedir ve neden önemli?

Plasenta gebelik esnasında gelişir ve bebeğe oksijen ve besin sağlamak ve bebeğin kanındaki atık ürünleri uzaklaştırmaya yarar. Plasenta uterus duvarına yapışık olup bebekle göbek kordonu vasıtası ile bağlantılıdır. Anne ve bebeğin sağlığını belirlemede önemli bir rol oynar. Plasentanın sağlığı, ürettiği kimyasallar anne kanında ya da idrarında yapılan testlerle ölçülerek değerlendirilebilir. Bu bilgiyi kazanmakla sağlık profesyonelleri, ölü doğum veya çok küçük bebek gibi sonuçları önlemek için müdahalede bulunarak gebelik sonuçlarının iyileşmesini sağlayabilir.

Ne kanıt bulduk?

Derlemeye üç randomize kontrollü araştırma dâhil ettik. İki araştırmada kayırma hatası riski yüksek, birinde düşüktü. Bir çalışma derlemeye herhangi bir veri sağlamadı. Bu yüzden bu derleme 740 anne üzerinde yürütülen iki araştırmadan sağlanan verilere dayanıyor. Bu çalışmalardan sağlanan kanıtlara düşük ya da çok düşük kaliteli olarak değer biçildi.

Doğumdan önce ölen bebek (çok düşük kalitede kanıt) veya doğumdan hemen sonra ölen bebek (çok düşük kalitede kanıt) sayısını azaltmada veya gestasyonel yaşına göre küçük doğan bebek sayısını azaltmada (düşük kalitede kanıt) plasenta sağlığını ölçen testlerin etkinliği hakkında herhangi bir karar çıkarmak için yetersiz kanıt bulduk.

Plasental sağlığı ölçmenin, müdahaleleri artırarak (planlanmış gebelik veya sezaryen-düşük kalitede kanıt) veya annenin sıkıntı düzeyini artırarak zarara neden olabileceğini gösteren kanıt bulunamadı.

Yeni doğan yoğun bakım ünitesine kabul edilen bebek sayısında veya 37 haftalık gestasyondan önce doğan bebek oranında değişiklik bulunmadı (düşük kalitede kanıt). Çalışmaların hiç birinde bebeklerde ciddi hastalık (sadece birinde bildirildi) veya anne ölümleri raporlanmadı. Bu derlemenin ilgi alanına giren diğer sonuç ölçütlerinden bir kısmı da derlenen çalışmalarda raporlanmadı.

Olumsuz gebelik sonuçlarını önceden belirlemenin bir yolu olarak plasenta sağlığı için en faydalı testi belirlemek ve ardından annelere bu testi uygulamakla gebelik sonuçlarının iyileşip iyileşmediğini araştırmak için daha çok araştırma yapılması gerekiyor.

Kaynak

Heazell AEP, Whitworth M, Duley L, Thornton JG. Use of biochemical tests of placental function for improving pregnancy outcome. Cochrane Database of Systematic Reviews 2015, Issue 11. Art. No.: CD011202. DOI: 10.1002/14651858.CD011202.pub2

Orijinal özet için: Plasental İşlev

Tam metin için: Tıbbi Özet ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv