Viral Ensefalitte Nöbetlerden Primer Ve Sekonder Korunma İçin Antiepileptik İlaçlar

Cochrane derleme özeti

Arka plan

Viral ensefalitte beyin enfeksiyon nedeniyle iltihaplanır ve şişer. Nöbetler gerek viral ensefalit esnasında gerekse enfeksiyonun iyileşmesinden sonra daha geç bir sonuç olarak görülebilir. Ensefalit esnasında nöbet görülen hastalarda ölüm ya da malûliyet ortaya çıkma ihtimali daha yüksektir; bazılarında uzun süren ya da tekrarlayan nöbetler görülebilir ve tedavisi çok zor olabilir. Tüm hastalarda nöbet gelişmediği için, viral ensefalitli hastalarda nöbetler ortaya çıkmadan önce antiepileptik ilaç kullanımının bunları önleyebildiği ya da sonuçları iyileştirebildiği belirsiz. Ayrıca ilk nöbetten sonra bu ilaçları kullanmanın daha sonraki nöbetleri ya da uzun vadede epilepsiyi önleyip önlemediği de belirsiz.

Sonuçlar

Viral ensefalitte nöbetleri önlemek ve sonuçları iyileştirmek için, nöbeti olmayan ya da bir nöbet geçiren hastalarda antiepileptik ilaç kullanmanın plasebodan daha etkili olup olmadığını değerlendiren yüksek kalitede klinik araştırma bulamadık.

Karar

Nöbetlere karşı primer ve sekonder koruma için antiepileptik ilaçların etkinlik ve tolerabilitesini değerlendirmek için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

Kanıtlar 2016 Nisanına kadar güncel.

Kaynak

Pandey S, Rathore C, Michael BD. Antiepileptic drugs for the primary and secondary prevention of seizures in viral encephalitis. Cochrane Database of Systematic Reviews 2016, Issue 5. Art. No.: CD010247. DOI: 10.1002/14651858.CD010247.pub3

Orijinal özet için: Ensefalitte Nöbetleri Önleme

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv