Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığında Tai Chi


Cochrane derleme özeti

Arka plan

Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olan kişilerde sıklıkla nefes darlığı olur. Tai Chi bir seri yavaş ve ritmik dairesel hareketlerden oluşan eski Çin’de geliştirilmiş bir beden eğitimi egzersizidir. Tai Chi vücut içindeki dengeyi sürdürmek ve yaşam beklentisini iyileştirmek amacıyla; solunumu kontrol etmek için aklın ya da konsantrasyonun kullanımını ve iç enerjinin akışını kolaylaştırmak için dairesel vücut hareketlerinin kullanımına dayanır. Yaşlılarda denge ve kas gücüne etkileri bildirilmiştir ancak KOAH’lılarda nefes darlığı, egzersiz kapasitesi, akciğer fonksiyonu ve psikososyal iyilik haline etkileri hala belirsizdir. Bu derlemede Tai Chi’nin KOAH’lılarda nefes darlığını azaltma ve egzersiz kapasitesi ve psikolojik ve psikososyal iyiliği artırmada faydası olup olmadığı araştırıldı.

Çalışma özellikleri

Bu derlemenin son analizine 12 çalışmanın toplam 811 hastasından sağlanan bilgileri dâhil ettik. Çalışmalardaki katılımcı sayısı 10 – 2016, katılımcıların ortalama yaşları 61- 74 arasındaydı. Programlar 6 hafta bir yıl arasında sürdürüldü. Derlenen çalışmalarda çok sayıda Tai Chi şekli kullanıldı. En sık olarak basitleştirilmiş 24-form Yang-stili Tai Chi kullanıldı.

Önemli sonuçlar

İstenmeyen yan etki bildirimi olmadı. Tüm sonuç ölçütleri için kanıt kalitesi çok düşükle orta arasındaydı. Eğitim bittikten sonra Tai Chi ve kontrol (yani olağan bakım) grupları arasında nefes darlığı düzeyleri benzerdi. Tai chi grubundaki katılımcılar, olağan bakım alanlara kıyasla 6 dakikada 29.64 metre daha uzun yürüdüler ve akciğer fonksiyonları daha iyiydi. Ancak yaşam kalitesinde açık değişimler görülmedi. Tai Chi bir başka müdahaleye (yani solunum egzersizi ya da egzersiz) eklendiğindeki etkisi incelendiğinde Tai Chi’nin nefes darlığı veya fonksiyonel ve psikososyal iyilikte ek bir fayda getirdiğini bulamadık. Halen sadece bir çalışmada Tai Chi’nin kas kuvveti ve dengeye faydalı etkileri araştırıldı; bu derlemedeki verileri yorumlamaya izin vermek için yetersiz veri sağladı. Bu konulara yönelik başka çalışmalar gerekiyor.

Kaynak

Ngai SPC, Jones AYM, Tam W. Tai Chi for chronic obstructive pulmonary disease (COPD). Cochrane Database of Systematic Reviews 2016, Issue 6. Art. No.: CD009953. DOI: 10.1002/14651858.CD009953.pub2

Orijinal özet için: KOAH’ta Tai Chi

Tam metin için: Tıbbi Özet ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv