Astımlı Hastalarda Ek Tedavi Olarak Yoga


Foto: Annie Cavanagh, Wellcome Images

Cochrane derleme özeti

Arka plan

Astım olağan rastlanan dünyada yaklaşık 300 milyon insanı etkileyen bir kronik hastalıktır. Popülaritesi tüm dünyaya yayılan yoga astımla ilişkili bazı problemleri giderme potansiyeline sahiptir. Ancak mevcut çalışmalardaki tutarsız bulgular nedeniyle yoganın astımdaki etkilerinin konfirmasyonu gerekiyor.

Çalışma özellikleri

1048 katılımcıda yoganın olağan tedavi ya da ‘sahte’ yogaya karşı etkilerini kıyaslayan 15 araştırmayı derledik.

Sonuçlar

Yoganın büyük olasılıkla yaşam kalitesi ve astım belirtilerini belli bir ölçüde iyileştirdiğini bulduk. Ancak çalışmaların çoğunluğu çeşitli şekillerde kusurlar taşıdığından sonuçlara güvenimiz düşük. Yoganın akciğer işlevine etkileri tutarsızdı ve yoganın ilaç kullanımını azaltabileceğini gösteren az miktarda kanıt bulduk. İstenmeyen yan etkiler hakkında bilgi çok sınırlıydı, bunu değerlendirmek için daha fazla çalışma gerekiyor. Yoganın astımdaki etkileri hakkında kesin bir karar çıkarabilmemiz için çok sayıda katılımcı ile yapılmış yüksek kalitede çalışmalar gerekiyor.

Kaynak

Yang Z, Zhong H, Mao C, Yuan J, Huang Y, Wu X, Gao Y, Tang J. Yoga for asthma. Cochrane Database of Systematic Reviews 2016, Issue 4. Art. No.: CD010346. DOI: 10.1002/14651858.CD010346.pub2

Orijinal özet için: Astımda Yoga

Tam metin için: Tıbbi Özet ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv