Şizofrenide Reserpine Kıyasla Klorpromazin

Cochrane derleme özeti

Derleme sorusu

Şimdi çok nadir kullanılan çok eski bir antipsikotik ilaç olan reserpinin, 60 yıldan fazla kullanımda kalan bir antipsikotik olan klorpromazine kıyasla etkili olduğuna dair tarihsel kanıt var mı?

Arka plan

Reserpin 1940’larda keşfedildi. Beyinde bazı kimyasal işlevleri uzun süreli olarak durdurur, ilaç kesildiğinde dahi etkisi (iyi ya da kötü) vücut değişen beyin kimyasallarının depolarını yenileyene kadar sürer. Bu kısa bir zaman sonra keşfedilen klorpromazinle olmaz, klorparomazinin etkisi madde vücutta olduğu sürece devam eder. Klorpromazinin beyin kimyasında sağladığı blokaj geri dönüşümlüdür reserpininki değildir.

Çalışma özellikleri

Derleme halen her birinde 60 civarı katılımcı olan 9 araştırma içeriyor. Bu çalışmalar 1966 ile 1962 yılları arasında, hastalığı en şiddetli derecede olan katılımcılarla yapılmış olup, tümü 60 yıldan eskidir.

Önemli sonuçlar

Klorpromazin ‘genel durumda iyileşme’ sağlamada, bu sonucu raporlayan araştırmaların çoğunda reserpinden daha iyidir. İki ilaç arasında ‘işe adapte olma’, ‘genel davranış’ ve oldukça şaşırtıcı olarak ters olaylarda ve son olarak çalışmayı terk oranında net fark bulunmadı.

Kanıt kalitesi

Bu günün standartlarıyla varılan yargıya göre kanıtların kalitesi geniş ölçüde kısıtlıdır. Bununla beraber 1950’lere ait çalışmaların bazıları öngörü ve netlikleriyle dikkat çekiyor.

Kaynak

Nur S, Adams CE. Chlorpromazine versus reserpine for schizophrenia. Cochrane Database of Systematic Reviews 2016, Issue 4. Art. No.: CD012122. DOI: 10.1002/14651858.CD012122.pub2

Orijinal özet için: Klorpromazin – Reserpin

Tam metin için: Tıbbi Özet ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv