Preterm Erken Membran Rüptüründe Anne Ve Bebekte Sonuçları İyileştirmek İçin Tedaviler

Cochrane derleme özeti

Konu

Preterm erken membran rüptürü (PEMR), suların 37 haftalık gestasyondan erken gelmesidir. 50 gebelikten birinde görülür ve kendiliğinden ya da bir tıbbi prosedürden, örneğin uterus içinde iğne biyopsisi ya da bebeğe girişim yapılmasından sonra görülebilir.

Önemi

Gebelikte suların erken gelmesi bebeğin yaşayabilmek için çok erken doğması, akciğerlerinin gelişmemiş olması ve ciddi enfeksiyonlar gibi önemli problemlere yol açabilir. Erken doğan bebeklerde hasta olma ya da yaşarlarsa uzun vadeli malûliyet ihtimali daha fazladır. PEMR’de bebeğin yaşama şansı rüptürün ne kadar erken olduğu ve enfeksiyon olup olmadığıyla ilişkilidir. Bazı durumlarda membran kendiliğinden kapanır, enfeksiyon olmadığında bu ihtimal daha fazladır.

Membranı kapatmak için çeşitli tedaviler denenmiş olup başarı oranları değişiktir. Bunlar arasında:

a) Delinen bölgeye pıhtılaşma faktörleri ya da başka ilaçlar enjekte ederek sızıntıya karşı bir yama sağlamak;

b) vücudun bağışıklık sistemini uyaran ilaçlar vererek delinen bölgenin tamirini sağlamak;

c) deliğin üzerine bir sünger yerleştirmek;

d) serviksi kapatarak sıvı akışını ve enfeksiyonu önlemek.

Derlememiz, preterm erken membran rüptürü için başarılı bir tedavi bulunması anne ve bebekte olabilecek erken doğum ve enfeksiyon gibi potansiyel komplikasyonları azaltacağından önem taşıyor.

Bulgular

Bu derlemede membranı yeniden kapatmak için kullanılan çeşitli teknikler değerlendirildi. Doğum öncesi ve sonrasında bu durumdan etkilenen bebeklerde sürviyi kıyaslamak ve anne ve bebeklerde görülen komplikasyon oranlarını incelemeyi hedefledik. 30 Mayıs 2016 tarihine kadar yayınlanan çalışmaları aradık ve 2 araştırma bulduk. İki araştırmaya toplam 141 kadın alındı, daha azına ait bilgiler sağlandı ve araştırmalarda tamamen farklı iki tedavi şekli incelendi.

Bir araştırmada, vücudun bölgeyi tamir etmesi için bağışıklık sistemini uyaran, ağızdan kullanılan immünolojik membran kapatıcı, diğerinde ise servikse sızıntıyı durdurmak için konan mekanik bir kapatıcı cihaz değerlendirildi. Maalesef iki çalışma da bebeklerin uterus içinde ya da yaşamın ilk 28 günü içinde ölümüyle (perinatal mortalite) ilgili bir veri sağlamadı

Oral immünolojik kapatıcı tedaviyle birlikte 37 haftalık gestasyondan küçük doğumlarda azalma ve neonatal ölümlerde azalma gösteren sınırlı kanıt bulundu. Ancak bu sonuçlar küçük ve kayırma hatası riski yüksek bulunan bir araştırmadaki 94 katılımcıdan sağlanan kanıtlara dayanıyor.

Mekanik kapatma grubunda kontrole kıyasla yeni doğan sepsisi veya koriyoamniyonit sayısında kontrole kıyasla fark bulunmadı. Ancak bu sonuçlar, kayırma hatası riski yüksek bulunan 35 katılımcılı bir küçük araştırmadan sağlanan çok düşük kalitede kanıtlara dayanıyor.

Anlamı

Genel olarak sonuçlarımız cevapsız kaldı. Preterm erken membran rüptüründe kapatıcı prosedürleri tam olarak değerlendirmek için yeterli veri sağlanamadı.

Derlememiz alanda bu durumun potansiyel tedavilerinin etkinlik ve güvenliğiyle ilgili araştırma eksikliği olduğunu gösteriyor. Delinen membranı tamir için farklı teknikleri araştıran daha fazla araştırma yapılması ve bu araştırmaların sonuç ölçütlerini iyileştirmedeki etkinliğe odaklanması gerekiyor. Ayrıca tedavilerin tavsiye edilebilmesi için, anne ve bebeğin güvenliği açısından ters sonuçların da değerlendirilmesi gerekli.

Kaynak

Crowley AE, Grivell RM, Dodd JM. Sealing procedures for preterm prelabour rupture of membranes. Cochrane Database of Systematic Reviews 2016, Issue 7. Art. No.: CD010218. DOI: 10.1002/14651858.CD010218.pub2

Orijinal özet için: Erken Membran Rüptüründe Tedavi

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar