Vesiko-Üreteral Reflü Tanısında Kullanılan İki Görüntüleme Testinin Doğruluğu


Foto: © Nevit Dilmen / Wikimedia Commons

1. Mesane, 2. Anormal vesiko üreteral kavşak. Sağlıklı kişide üreter mesaneye oblik olarak girer ve belli bir mesafe mukoza altında ilerler, 3. Dilate üreter.

Cochrane derleme özeti

Bazı çocuklar idrarın mesaneden böbreklere doğru geriye akmasına müsaade eden bir anatomik anormallikle doğar. Buna vesiko-üreteral reflü veya VUR denir. VUR’u olan çocuklarda idrar yolu enfeksiyonları daha fazla görülür ve böbrekte daha fazla skar oluşur. Bu özellikle VUR şiddetliyse olur. Bu nedenle klinisyen hangi çocukta VUR olduğunu anlamak ister. Maalesef VUR testleri (işeme sistoüretrogramı veya VCUG ya da MCUG) mesaneye kateter sokulması ve radyasyona maruziyet gerektirir. Bu yüzden klinisyenler VCUG yerine geçebilecek alternatif testler bulunmasına ilgi gösterir. Derleme yazarları VCUG testinin yerine geçip geçemeyeceğini görmek için iki başka görüntüleme testinin doğruluğunu (Ultrason ve DMSA ile böbrek taraması) kıyasladılar. İki test de VCUG testinin yerine geçmek için yeterince doğru bulunmadı.

DMSA taraması yüksek derecede VUR’u dışlamada iyi görünmekle beraber, çok sayıda çocukta yanlış olarak yüksek derecede VUR riski olduğunu gösterdi. Bu durumda DMSA bir tarama testi olarak faydalı görünmüyor.

Kaynak

Shaikh N, Spingarn RB, Hum SW. Dimercaptosuccinic acid scan or ultrasound in screening for vesicoureteral reflux among children with urinary tract infections. Cochrane Database of Systematic Reviews 2016, Issue 7. Art. No.: CD010657. DOI: 10.1002/14651858.CD010657.pub2

Orijinal özet için: VUR Testleri

Tam metin için: Tıbbi Özet ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv