Muhtemel Demansın Değerlendirilmesinde Kısa Bir Bilişsel Tarama Testi (Mini-Bil)

Cochrane derleme özeti

Nüfusumuzun yaşlanmasıyla birlikte hafıza problemleri ve muhtemel demansı olan yaşlıların sayısı da artıyor. Demansı olan yaşlıları belirlemek, bakım ihtiyaçlarını planlamak ve bunamaya spesifik tedavilere başlamak için önemlidir. Sağlık profesyonelleri veya başka hizmet sağlayıcıları, demans tanısı koymak için, ek araştırmalarla kombine olarak hafıza ve başka bilişim alanlarındaki testleri temel alır. Mini-Bil gibi kısa hafıza testleri, demansı belirleyebilmede daha ileri tetkiklerden fayda görebilecek kişileri tanımaya yardımcı olacak tarama testleri olarak fayda sağlayabilir.

Mini-Bil, yaşlı hastaların üç kelimeyi hatırlayabilme ve bir saat kadranı çizebilme yetisini değerlendiren kısa bir bilişsel testtir. Bu derlemede, Mini-Bil’in demanslı ve olmayan insanları, demans uzmanınca yapılan derinlemesine değerlendirmeye kıyasla ne kadar iyi ayırabildiğini değerlendiren çalışmaları belirlemek için tıbbi literatürü araştırdık. Derlememiz toplum temelli kurumlarda yürütülen çalışmalara odaklandı.

Mini-Bil’i değerlendiren üç randomize kontrollü araştırma tanımladık. Bu çalışmalarda Mini-Bil’in doğruluğu değişkendi ve önemlisi, çalışmalarda Mini-Bil’in doğruluğunun olduğundan fazla hesaplanmasına yol açabilecek bazı potansiyel kısıtlamalar vardı. Derlememizde sağlanan bilgilere dayanarak Mini-Bil’in toplum kurumlarında demans belirleme için rutin kullanımı tavsiye edilmeden önce doğruluğu üzerine daha çok araştırma yapılması gerektiği hissini edindik.

Kaynak

Fage BA, Chan CCH, Gill SS, Noel-Storr AH, Herrmann N, Smailagic N, Nikolaou V, Seitz DP. Mini-Cog for the diagnosis of Alzheimer's disease dementia and other dementias within a community setting. Cochrane Database of Systematic Reviews 2015, Issue 2. Art. No.: CD010860. DOI: 10.1002/14651858.CD010860.pub2

Orijinal özet için: Demansta Mini Test

Tam metin için: Tıbbi Özet ve Tam Metin

Son Paylaşımlar