Crohn Hastalığında Remisyon İdamesi İçin Anti-Tüberküloz Tedavi

Cochrane derleme özeti

Crohn ve tüberküloz lezyonlarının mikroskop altındaki benzerliğinden dolayı, Crohn hastalığında muhtemel bir neden olarak tüberküloz bakterileri öne sürüldü. Dört araştırma çalışmasında, aktif olmayan Crohn hastalığında hastalığın alevlenme ihtimalini azaltmak için anti-tüberküloz tedavi kullanımı araştırıldı. Bu çalışmaların sonuçları bu tedavinin bu amaçla kullanımının etkin olabileceğini gösteriyor. Ancak bu bulgu kesin olarak ispatlanmış değildir ve daha fazla çalışma yapılmadan Crohn hastalığını tedavi etmek için anti-tüberküloz tedavi kullanılmamalıdır.

Crohn hastalığı nedir?

Crohn hastalığı her yaştan insanda, mide barsak sisteminin herhangi bir kısmında ortaya çıkabilen kronik iltihabi bir bozukluktur. Olağan belirtileri kilo kaybı, ishal ve karın ağrısıdır. Hastalarda bu belirtiler olduğunda hastalı aktiftir. Bu belirtiler kesildiğinde hastalığın durulma (remisyon) döneminde olduğu söylenir.

Derleme sorusu

Crohn hastalığı tedavisinde alevlenmenin önlenmesi önemli bir amaçtır. Halen alevlenmeleri tamamen önleyen ve ciddi yan etkileri olmayan bir tedavi bulunmuyor. Crohn ve tüberküloz lezyonlarının mikroskop altındaki benzerliğinden dolayı, Crohn hastalığında muhtemel bir neden olarak tüberküloz bakterileri öne sürüldü. Crohn hastalarında remisyonu sürdürmede anti-tüberküloz tedavinin plasebodan daha iyi olup olmadığını görmek istedik.

Anti-tüberküloz tedavi nedir?

Anti-tüberküloz tedavi genellikle antibiyotik ve anti-bakteriyel tipte ilaçların kombinasyonlarından oluşur.

Neler araştırıldı?

Araştırmacılar Crohn hastalarında anti-tüberküloz tedavinin remisyonu koruyup korumadığı ve herhangi bir zarara (yan etki) neden olup olmadığını incelediler. Tıbbi literatür geniş olarak 22 Haziran 2015 tarihine kadar araştırıldı

Bulgular

Toplam 206 hasta üzerinde yürütülen 4 araştırma belirlendi. Tümü küçük boyutta olup kalitelerinin belirsiz olduğu yargısına varıldı. Çalışmalarda anti-tüberküloz tedavi (yani klofazimin veya klomafizin, rifampin, etambutol ve dapsonla kombinasyon tedavisi veya klaritromisin, rifabutin ve klofaziminle kombinasyon tedavisi) plaseboya karşı kıyaslandı. Anti-tüberküloz tedavi remisyondaki Crohn hastası katılımcılarda alevlenmenin önlenmesinde plaseboya göre bir fayda sağlayabilir. Ancak çalışma kalitelerinin belirsiz olması ve değerlendirilen hasta sayısının küçük olmasına bağlı olarak bu sonuç çok belirsiz. Anti-tüberküloz tedavi alan katılımcılarda plaseboya kıyasla daha fazla yan etki oldu. Sık görülenler arasında geri dönüşümlü cilt pembeleşmesi ve döküntü vardı. Dört çalışmada da ciddi yan etki olmadığı bildirildi. İnaktif Crohn hastalarında remisyonu sürdürmekde anti-tüberküloz tedavi kullanımına dair daha iyi kalitede kanıt sağlamak için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

Kaynak

Patton PH, Parker CE, MacDonald JK, Chande N. Anti-tuberculous therapy for maintenance of remission in Crohn's disease. Cochrane Database of Systematic Reviews 2016, Issue 7. Art. No.: CD000299. DOI: 10.1002/14651858.CD000299.pub3

Orijinal özet için: Crohn’da Anti TB Tedavi

Tam metin için: Tıbbi Özet ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv

© 2023 by Natural Remedies. Proudly created with Wix.com

  • b-facebook
  • Twitter Round
  • b-googleplus