Kronik Böbrek Hastalarında Sekonder Hiperparatiroidi İçin Kalsimimetikler

Cochane derleme özeti

Kronik böbrek hastalığında kanda ve dokularda anormal kalsiyum ve fosfor düzeyleri görülür. Bu değişimler sürvide kısalma ve arterlerde kalp hastalığına bağlı sertleşme ile bağlantılıdır. Anormal kalsiyum ve başka mineral düzeyleri için standart tedaviler içinde diyetsel kısıtlamalar, fosfor bağlayıcılar ve D vitamini bileşikleri bulunur. Sinakalset denen yeni bir ilaç anormal mineral düzeylerini iyileştirmede umut veriyor ancak hasta ile ilgili sonuçlara etkileri eski çalışmalarda belirsizdir. 2006 yılında yaptığımız eski derlememizi güncelledik ve bu ilacı 7500 hastada değerlendiren çalışmaları derledik.

Sinakalset bazı kan anormalliklerini düzeltmekle beraber diyaliz hastalarında ölüm ya da kalp hastalığı riskini iyileştirmiyor. Buna ek olarak sinakalset alan hastalarda bulantı, kusma ve kan kalsiyum düzeyini kontrol için kan testleri gereksinimi artabilir. Mevcut araştırmalar yüksek kalitede olup yeni çalışmaların sonuçlarımızı değiştirmesi muhtemel değildir. Sinakalsetin böbrek hastalığının daha hafif formlarında ve böbrek nakledilenlerde kullanımı hakkında bilgiler klinik kararlara yol göstermede yetersiz.

Kaynak

Ballinger AE, Palmer SC, Nistor I, Craig JC, Strippoli GFM. Calcimimetics for secondary hyperparathyroidism in chronic kidney disease patients. Cochrane Database of Systematic Reviews 2014, Issue 12. Art. No.: CD006254. DOI: 10.1002/14651858.CD006254.pub2

Orijinal metin için: KBY’de Kalsimimetik

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv