Kanserli Hastalarda Semptomatik Tedavi İçin Aromaterapi ve Masaj

Cochrane derleme özeti

Arka plan

Kanserli hastalar ağrı, anksiyete ve üzüntü gibi belirtiler yaşayabilir. Aromaterapi ile birlikte ya da olmadan masajın (çıkarıldıkları bitkilerin kokusunu taşıyabilen özüt yağlar kullanarak) bu belirtileri iyileştirmede faydası olabilir. Masaj vücut üzerine uygulanan baskı hareketleridir. Bir yağla ya da yağsız uygulanabilir. Gül veya lavanta yağıyla masaj aromaterapi masajı olarak bilinir.

Önemli sonuçlar ve kanıt kalitesi

2015 Ağustosunda kanserli hastalarda semptom tedavisi için aromaterapi ile ya da olmadan uygulanan masaj hakkındaki klinik çalışmaları aradık. Çok düşük kalitede 19 küçük araştırma (1274 katılımcı) bulduk. Bazı küçük çalışmalar aromaterapisiz masajın kanserli hastalarda kısa dönem için ağrı ve sıkıntıyı gidermede faydası olabileceğini gösterdi. Diğer küçük çalışmalar aromaterapi masajının orta –veya uzun vadeli iyileşme sağladığını gösterdi. Ancak kanıt kalitesi çok düşük ve sonuçlar tutarsızdı. Bu tedavilerin herhangi bir fayda sağlayacağından emin olamıyoruz.

Kaynak

Shin E, Seo K, Lee S, Jang J, Jung Y, Kim M, Yeon J. Massage with or without aromatherapy for symptom relief in people with cancer. Cochrane Database of Systematic Reviews 2016, Issue 6. Art. No.: CD009873. DOI: 10.1002/14651858.CD009873.pub3

Orijinal özet için: Kanser Ağrısında Aromaterapi

Tam metin için: Tıbbi Özet ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv