Ortodontik Tedavi Sonrasında Dişlerin Düzgün Pozisyonunu Korumak İçin En İyi Metot Nedir?


Foto: Hondur / Wikimedia Commons

Cochrane derleme özeti

Derleme sorusu

Ortodontik destekle tedavi sonrasında dişleri yeni pozisyonda tutmada hangi yaklaşım en etkilidir?

Arka plan

Ortodontik destekle dişlerin düzeltilmesi sağlandıktan sonra dişler yeniden eğilmeye meyleder. Ortodontistler bunu farklı çekme prosedürleriyle önlemeye çalışır. Bu prosedürler dişin etrafını çeviren veya dişin arkasına yapışan çekiciler takmak veya “yardımcı prosedürler” denen yolları kullanmaktır. Yardımcı prosedürler ya dişler arasındaki temasın biçimini değiştirir ya da diş eti ve dişin boynu arasındaki bağlantıyı kesen çok küçük bir prosedür uygulanır.

Çalışma özellikleri

Yani kanıtlar bulmak için bilimsel literatürü 26 Ocak 2016 tarihine kadar araştırdık. Bu derleme 2006 yılında yayınlanan eskisini güncelliyor. Farklı tipte sabit ve çıkarılabilir çekicileri ve farklı kullanım sürelerini kıyaslayan 15 çalışma derledik. Katılımcı sayısı çocuk ve erişkinler dahil 1722’dir. Dokuz çalışma hastane ya da üniversite kurumunda gerçekleştirildi, beş çalışma uzmanlık merkezinde biri de Ulusal Sağlık Hizmeti Kliniğinde yürütüldü.

Çalışmalarda dört kıyaslama yapıldı: Çıkarılabilen çekicilere karşı sabit çekiciler (3 çalışma); farklı tipte sabit çekiciler (dört çalışma); farklı tipte çıkarılabilir çekiciler (8 çalışma); ve bir çalışmada sabit ve çıkarılabilir çekicilerin kombinasyonu, bir yardımcı prosedür kullanımı ve bir pozisyonlandırıcı kıyaslandı.

Ayrıca süren dört çalışma ve sınıflandırma bekleyen bir çalışma bulduk.

Ana sonuçlar

Kanıtlarımızın çoğu düşük kalitedeydi. Termoplastik çekicilerin tam gün ve yarı zamanlı kullanımını kıyaslayan iyi yürütülmüş bir küçük çalışmada stabilitede fark kanıtı bulunmadı (orta kalitede kanıt).

Kanıt kalitesi

Bir çekme yaklaşımını diğerine karşı tavsiye etmek için yeterli yüksek kalitede kanıt bulunmuyor. Yüksek kalitede başka çalışmalar gerekiyor.

Kaynak

Littlewood SJ, Millett DT, Doubleday B, Bearn DR, Worthington HV. Retention procedures for stabilising tooth position after treatment with orthodontic braces. Cochrane Database of Systematic Reviews 2016, Issue 1. Art. No.: CD002283. DOI: 10.1002/14651858.CD002283.pub4

Orijinal özet için: Ortodontik Çekiciler

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar