Adet Sancısına Karşı Besin Takviyeleri

Cochrane derleme özeti

Derleme sorusu

Cochrane yazarları besin takviyelerinin (mesela vitaminler, mineraller ve bitkiler) adet sancısına etkisine dair kanıtları derlediler.

Arka plan

Adet sancısı tedavisinde besin takviyeleri kullanılıyor. Fayda ve zararlarının araştırılması önemli. Primer (başka bir hastalığa bağlı olmayan) veya sekonder adet sancılı (endometriyoz gibi başka bir nedenle ilişkili) kadınlarda besin takviyelerinin; başka takviyeler, plasebo, tedavi verilmemesi veya konvansiyonel ağrı kesicilere kıyasla etkisini araştırdık. Kanıtlar 2015 23 Martına kadar günceldir.

Çalışma özellikleri

3101 kadın üzerinde yürütülen 27 randomize kontrollü araştırma derledik. Katılımcıların çoğunluğunu onlu yaşların sonunda ya da yirmilerin başında olan primer adet sancılı öğrenciler oluşturdu. Çalışmaların çoğunluğu İran’da yürütüldü. Müdahaleler arasında çeşitli formülasyon ve dozlarda 12 ayrı bitkisel ilaç (Alman papatyası, tarçın, Şam gülü, dereotu, rezene, çemen otu, zencefil, guava, ravent, uzara, valeriyan ve zatarya) ve 5 bitkisel olmayan takviye (balık yağı, melatonin, B1 ve E vitaminleri, ve çinko sülfat) bulunuyor. Takviyeler; başka takviyeler, plasebo, tedavi verilmemesi ve basit ağrı kesicilerle NSAID kıyaslandı.

Ana sonuçlar

Adet sancısında herhangi bir besin takviyesinin etkinliğini destekleyen yüksek kalitede kanıt bulunmadı ve güvenlik kanıtları eksik. Ancak birkaç besin takviyesi düşük kalitede etkinlik kanıtı sergiledi. Potansiyel bir fayda kanıtı bulunan bu takviyeler; çemen otu, zencefil, valeriyan, zatarya, çinko sülfat, balık yağı ve B1 vitaminidir.

Endometriyoza sekonder adet sancısında melatoninin plaseboya kıyasla bir faydasına dair kuvvetli kanıt bulunamadı.

Kanıt kalitesi

Tüm kıyaslamalar için kanıtlar düşük ya da çok düşük kalitedeydi. Ana kısıtlamalar olarak örneklerin çok küçük olmasına bağlı kesinlik eksikliği, çalışma metotlarının eksik bildirilmesi ve tutarsızlık bulundu. Çoğu kıyaslama için sadece bir çalışma kullanıldı ve derlenen çalışmaların çok azında yan etkiler raporlandı.

Yazarların kararı

Adet sancısında herhangi bir besin takviyesinin etkinliğini destekleyen yüksek kaliteli kanıt bulunmuyor ve güvenlik kanıtları yok. Bununla beraber birkaç takviye için biraz düşük kalitede etkinlik kanıtı bulundu ve daha fazla araştırma gerekiyor.

Kaynak

Pattanittum P, Kunyanone N, Brown J, Sangkomkamhang US, Barnes J, Seyfoddin V, Marjoribanks J. Dietary supplements for dysmenorrhoea. Cochrane Database of Systematic Reviews 2016, Issue 3. Art. No.: CD002124. DOI: 10.1002/14651858.CD002124.pub2

Orijinal özet için: Dismenorede Diyet

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv