Aknede Tedavi Olarak Işık Kullanımı

Cochrane derleme özeti

Derlemenin amacı

Bu Cochrane derlemesi lazer ve başka ışık kaynakları ile tedavinin akneli hastalarda siyah ve beyaz noktaları ve iltihaplı sivilceleri iyileştirip iyileştirmediğini amaçlıyor. Ayrıca akneli hastaların kendi iyileşmelerini nasıl değerlendirdikleri ve tedavilerin blister ya da skarlaşma gibi istenmeyen etkilere neden olup olmadığını araştırdık. Bu soruları cevaplamak için konuya ilişkin tüm araştırmalar toplandı ve analiz edildi, toplam 4211 hasta üzerinde yürütülen 71 araştırma bulundu.

Derlemenin konusu

Akne olağan rastlanan bir cilt problemidir. Siyah ve beyaz noktalar ve iltihaplı sivilcelere neden olur skarla sonuçlanabilir. Mevcut tedavi seçeneklerinin etkinliği ve rahatlığı, sınırlıdır ve yan etkileri olabilir. Kendi başına ya da cildin ışığa duyarlılığını artıran kimyasallarla kombine olarak (foto dinamik tedavi PDT) alternatif bir tedavi olarak kullanılan lazerler ve başka ışık kaynaklarını araştırdık. Çeşitli ışık tedavilerini başka tedavi seçenekleri, tedavi verilmemesi ya da sahte tedaviye karşı kıyasladık.

Çoğu çalışmaya yirmili yaşlarında hafiften ortaya şiddette aknesi olan insanlar alındı. Bu çalışmalardaki ışık tedavileri, dalga boyu, tedavi süresi, PDT’de kullanılan kimyasallar ve başkaları gibi önemli özellikleri açısından çok değişkendi

Çalışmaların yarısından fazlasına endüstri sponsor oldu; yazarlar ya çıkar çatışması beyan ettiler ya da bir açıklama yapılmadı.

Önemli mesajlar

PDT dâhil çalışmalarda değerlendirilen ışık tedavilerinin; ne plasebo, tedavi verilmemesi veya cilde sürülen tedaviler gibi müdahalelerden daha etkili olduğu ne de sağlanan faydaların ne kadar sürdüğü net olmadığı için sağlam kararlar çıkaramıyoruz.

Derlemenin ana sonuçları

İnsanların kendi aknelerini nasıl değerlendirdiklerini araştırdık ancak çalışmalardaki ışık tedavilerinin faydalı bir etkisi olup olmadığı belirsiz. Araştırmacıların siyah noktalar, beyaz noktalar ve iltihaplı sivilcelerin sayısındaki değişimi çoğu ışık tedavisi için nasıl değerlendirdiğine dair kanıtlar da çalışmaların yürütüm yolu ve ölçümlerdeki farklara bağlı olarak sınırlıydı.

Çoğu çalışmada yan etkiler raporlandı ancak yetersizdi. Skarlaşma olmadığı raporlandı, blister IPL, IR ışık ve PDT çalışmalarında raporlandı.

Toplam orta-şiddetli akneli 360 katılımcı ile yapılan 3 araştırma, kırmızı ışıkla aktive edilen metil aminolevülinatla (MAL) yapılan ve PDT’nin siyah nokta, beyaz nokta ve iltihaplı sivilce sayısında değişime etkisinin, kırmızı ışık ve plasebo ışıkla tedaviye benzer olduğunu gösterdi. Bu kanıtların kalitesine orta olarak değer biçtik.

Aknede ışık tedavilerinin gerçek klinik etkisi ve yan etkilerini değerlendirmek için olağan akne tedavilerini ışık tedavileri ile kıyaslayan iyi planlanmış başka çalışmalar gerekiyor.

Güncellik

Bu derlemeye 2015 Eylülüne kadar yapılan çalışmalar alındı.

Kaynak

Barbaric J, Abbott R, Posadzki P, Car M, Gunn LH, Layton AM, Majeed A, Car J. Light therapies for acne. Cochrane Database of Systematic Reviews 2016, Issue 9. Art. No.: CD007917. DOI: 10.1002/14651858.CD007917.pub2

Orijinal özet için: Aknede Işık

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar