Erken Doğan Ve Düşük Doğum Tartılı Bebeklerde Nekrotizan Enterokolitin Önlenmesi İçin Oral İmmünglob

Cochrane derleme özeti

Derleme sorusu

Oral immün globulin kullanımı erken doğan ve/veya düşük doğum tartılı bebeklerde nekrotizan enterokolit (NEK) insidensini düşürür mü?

Arka plan

Prematüre veya düşük doğum tartılı yeni doğan bebeklerde acil barsak problemlerini (nekrotizan enterokolit) önlemek için oral immün globulin verilir. Barsakların bu yıkıcı iltihaplanmasına sütü fermente eden gaz üretici bakteriler neden olur. Yeni doğan erken ve düşük doğum tartılı (2500 g altı) bebekler için potansiyel bir problemdir. Hastalanan bebeklere hastaneden çıktıktan sonra dahi süren beslenme problemleri nedeniyle sık ve uzun süreli yatışlar gerekebilir. Bu ebeveyn için duygusal ve finansal bir yüktür. İmmün globulinler vücuda hastalığa karşı bağışıklık sağlayan kan proteinleridir. Ağızdan alınan immün globulinler (tip IgA ve IgG) hassas bebekleri NEK gelişiminden koruyabilir.

Çalışma özellikleri

Tıbbi literatürü 2016 Ocak ayına kadar aradık ve toplam 2095 yeni doğan bebek üzerinde yürütülmüş 3 randomize kontrollü araştırma bulduk. Tedaviye ya doğum sonrası ilk 24 saat içinde veya oral beslenme başladıktan sonra (bir büyük iyi kontrollü çalışmada) başlandı. Bu büyük çalışmada çocuklar genellikle emzirilirken diğer iki çalışmada mama ile beslendi.

Sonuçlar

İmmün globulin verme (sadece IgG veya IgG+IgA) çalışma esnasında ya da sonrasında NEK insidensini, NEK ile ilişkili cerrahi gerekliliğini veya NEK nedeniyle ölümleri azaltmadı. İmmün globulinler kırmızı kan hücrelerinde paraçalanmaya neden olabilir, ancak klinik olarak önemli bir hemoliz görülmedi. Başka yan etki bildirilmedi.

Kanıt kalitesi

Tüm ana sonuç ölçütleri için düşük-çok düşük kalitede kanıt bulundu. Kanıt kalitesini etkileyen majör faktör olarak sonuç hesaplamalarında kesinliğin yetersiz olmasıydı, hesaplanan etkilerin olası dağılım alanı (%95 güven aralıkları) genişti.

Yazarların kararı

Mevcut araştırmalara dayanan kanıtlar NEK koruması için oral immünglobulin verilmesini desteklemiyor. Yalnız başına oral IgA ie ilgili randomize kontrollü araştırma bulunmuyor.

Kaynak

Foster JP, Cole MJ, Seth R. Oral immunoglobulin for preventing necrotizing enterocolitis in preterm and low birth weight neonates. Cochrane Database of Systematic Reviews 2016, Issue 4. Art. No.: CD001816. DOI: 10.1002/14651858.CD001816.pub3

Orijinal özet için: NEK için oral IG

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv