Kırık Kemiklerin Tedavisinde Yüksek Basınçlı Oksijen Kullanımı

Cochrane derleme özeti

Kırıklar sık rastlanan durumlardır bazen iyileşmeleri uzun zaman alır, bazen de iyileşme başarısız olur. Sonuçta birleşmeme durumu uzun süreli ağrı ve işlev kaybına neden olur. Hiperbarik oksijen tedavisi kullanımının iyileşmeyi hızlandırabileceği ve birleşmemeye karşı tedavi olabileceği öne sürüldü. Bu tedavide hastalara basınç odasında oksijen verilir. Maksat kırık bölgesine sağlanan oksijeni artırmaktır, bunun teorik olarak iyileşmeyi hızlandırması beklenir. Hiperbarik oksijen tedavisinin nadir olmakla beraber ciddi uzun vadeli yan etkileri olabildiğine dikkat gerekir.

Bu derlemede yavaş iyileşen kırılmış kemiklerin tedavisinde hiperbarik oksijen tedavisi kullanımından kaçınmayı ya da kullanmayı destekleyecek randomize kontrollü araştırma kanıtı bulunamadı. Ancak derlemenin bu güncellemesinde, ileride hiperbarik oksijen kullanımı için muhtemelen bazı kanıtlar sağlayacak, sürmekte olan üç araştırma bulduk.

Kaynak

Bennett MH, Stanford RE, Turner R. Hyperbaric oxygen therapy for promoting fracture healing and treating fracture non-union. Cochrane Database of Systematic Reviews 2012, Issue 11. Art. No.: CD004712. DOI: 10.1002/14651858.CD004712.pub4

Orijinal özet için: Kırıkta HBOT

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar