ß-Talasemi Majör Hastalarında Kan Oluşturucu Kök Hücre Nakli

Cochrane derleme özeti

Derleme sorusu

Kronik kan nakli gereken, kan nakline bağımlı şiddetli ß-talasemi majör veya ß0/+-talasemi varyantı hastalarında farklı tipte allojenik kök hücre naklinin etki ve emniyetine dair kanıtları derledik.

Arka plan

Talasemi kalıtsal bir kan hastalığı olup vücut yeterli miktarda hemoglobin üretemez. Hemoglobin oksijeni taşıyan proteindir. Hastalık sonucunda kırmızı kan hücreleri aşırı miktarda haraplanır, bu da eğer kan nakli yapılmazsa anemiye bağlı ciddi mortalite ve morbiditeye yol açar. Anemi düzenli kan nakilleriyle etkin olarak tedavi edilebilir. Ancak bu nakiller sonucu vücutta demir birikir, bu da düzenli olarak demir bağlayıcı tedavi (şelasyon) edilmezse çoklu organ hastalığı ve erken ölüme neden olur. ß-talasemi majör hemoglobin durumunu düzelten bu konvansiyonel tedaviye cevap vermekle beraber, tedavi şifa sağlamaz. Kan oluşturucu kök hücre naklinde, sağlıksız kan kök hücreleri yerine sağlıklı bağışçıdan sağlanan normal kök hücreler nakledilir. Bu kök hücreler normal miktarda globin zinciri içeren kırmızı kan hücreleri oluşturur. Kök hücreler sağlıklı kişinin kemik iliğinden ya da kanından (kordon kanı ya da periferik kan) sağlanabiliyor.

Araştırma tarihi

Kanıtlar 18 Ağustos 2016 tarihine kadar günceldir.

Sonuçlar

Kronik kan nakli gereken, kan nakline bağımlı şiddetli ß-talasemi majör veya ß0/+-talasemi varyantı hastalarında farklı tipte allojenik kök hücre naklinin etki ve emniyetini değerlendiren randomize kontrollü araştırma bulunamadı.

Kaynak

Jagannath VA, Fedorowicz Z, Al Hajeri A, Sharma A. Hematopoietic stem cell transplantation for people with ß-thalassaemia major. Cochrane Database of Systematic Reviews 2016, Issue 11. Art. No.: CD008708. DOI: 10.1002/14651858.CD008708.pub4

Orijinal özet için: Talasemide Kök Hücre

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar