IgA Nefropatisi Tedavisinde Bağışıklık Baskılayıcı İlaçlar

Cochrane derlemesi

IgA nefropatisi sık rastlanan, çoğu zaman böbrek işlevlerinde azalmaya ve en sonunda etkilenen hastaların üçte birinde böbrek yetmezliğine neden olan bir böbrek hastalığıdır. Hastaların çoğunda bağışıklık sisteminde anormallikler olmakla beraber IgA nefropatisinin nedeni bilinmiyor. Toplam 1781 hasta üzerinde yürütülen ve kriterlerimize uyan 32 araştırma belirledik.

Derlememizde IgA nefropatisi olan hastalara bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar, özellikle steroidler verilirse diyaliz ya da böbrek nakli gerektiren böbrek yetmezliği gelişme ihtimalinin daha az olabileceği bulundu. Mevcut çalışma sayısı az olup halen bu tedavinin zararları iyi anlaşılmış değildir. IgA nefropatisinde steroidlerin sonuç ölçütlerine getirdiği fayda ve zararlardan ve tedaviden en çok hangi spesifik hastaların fayda sağlayabileceğinden emin olunması için daha büyük ve plasebo kontrollü araştırmalar gerekiyor.

Kaynak

Vecchio M, Bonerba B, Palmer SC, Craig JC, Ruospo M, Samuels JA, Molony DA, Schena F, Strippoli GFM. Immunosuppressive agents for treating IgA nephropathy. Cochrane Database of Systematic Reviews 2015, Issue 8. Art. No.: CD003965. DOI: 10.1002/14651858.CD003965.pub2

Orijinal özet için: IGA Nefropatisi

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv