Kan Basıncı Yüksek Hastalarda Kilo Düşürücü İlaçlar

Cochrane derleme özeti

Doktorlar kan basıncı yüksek ve fazla kilolu ya da obes kişilere kilo verme önerir, bu öneriler arasında kilo ve kan basıncı azalmasına yardımcı olan anti-obesite ilaçlar da bulunur. İki aktif madde olan rimonabant ve sibutramin 2009 ve 2010 yıllarında pazardan çekildi.

Obesitenin farmakolojik tedavisi için güncel rehberlerde uzun vadeli kilo azaltma için FDA onayı almış beş ilaç; orlistat, lorkaserin, fentermin/topiramat, naltrekson/bupropiyon ve liraglutid yer alıyor. Ancak bu ilaçların ikisi fentermin/topiramat ve lorkaserin Avrupa’da onay almadı.

Orlistat, sibutramin ve fentermin/topiramat’ın kiloyu mütevazı derecede düşürdüğüne dair kanıt bulduk. Orlistat ve fentermin/topiramat kan basıncını düşürürken sibutramin artırdı. Rimonabant, liraglutid, lorkaserin veya naltrekson/buptopiyonu araştıran çalışma bulamadık.

Bu ilaçların hiçbirinin ölüm veya morbidite üzerinde etkisine dair kanıt bulunmuyor. En sık görülen yan etkiler olarak orlistat için gastrointestinal şikayetler; sibutramin için ağız kuruması, kabızlık ve baş ağrısı ve fentermin/topiramat için ağız kuruluğu ve parestezi bulundu.

Kaynak

Siebenhofer A, Jeitler K, Horvath K, Berghold A, Posch N, Meschik J, Semlitsch T. Long-term effects of weight-reducing drugs in people with hypertension. Cochrane Database of Systematic Reviews 2016, Issue 3. Art. No.: CD007654. DOI: 10.1002/14651858.CD007654.pub4

Orijinal özet için: Kilo Azaltıcı İlaçlar

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv