Erişkinde İnkontinensle İlişkili Dermatiti Önlemek İçin Müdahaleler

Cochrane derleme özeti

Arka plan

İnkontinensle ilişkili dermatit (İİD) cildin idrar ve dışkıyla temasına bağlı cilt enflamasyonudur. İrade dışı idrar ve dışkı kaçıran insanlarda görülür. Ana belirtisi ciltte kızarmadır. Buna ek olarak büller, cilt lezyonları ve enfeksiyon görülebilir. İİD kaçırması olan on erişkinden 1-5’inde görülür ve baskıyla ilişkili cilt problemleri için bir risk faktörüdür. İİD’yi önlemek ve tedavi etmek için cilt temizleme ve bakım solüsyonları tavsiye edilir. Çok sayıda cilt bakım ürün ve prosedürü mevcuttur. Cilt bakım ürünleri kombine edilebilen, temizleyiciler, nemlendiriciler ve koruyuculardır. Pratikte prosedürler hem korunma ve hem tedavide kullanılır.

Derleme sorusu

Bu derlemede İİD korunma ve tedavisinde çeşitli cilt bakım ürün ve prosedürlerinin etkisi aydınlatıldı.

Çalışma özellikleri

Cilt bakım ürünleri, prosedürleri, cilt bakım ürünlerinin kullanım yöntemleri ve ürünlerin kullanım sıklıklarını karşılaştıran randomize kontrollü araştırmalar derlendi.

Önemli sonuçlar

1295 katılımcı ile yürütülen, çoğu küçük 13 araştırma derledik. Katılımcılar bakımevlerinde yaşamakta ya da hastanede yatmakta olup tümünde idrar, dışkı kaçırma ya da ikisi birden mevcuttu. Araştırmalarda cilt bakım prosedürleri, prosedürleri ve ürünlerin kullanma sıklıkları araştırıldı.

İki araştırmada İİD korunma ve tedavisinde su ve sabun zayıf performans gösterdi. Temizleme, nemlendirme ve koruma özellikleri olan bir cilt temizleyici ya da silme bezi su ve sabundan daha etkili olabiliyor.

Diğer araştırmaların bulguları bir cilt bakım ürünü kullanmanın kullanmamaya karşı daha etkili olduğunu gösterdi. Bir cilt bakım ürününün diğerinden daha iyi performans gösterdiğine dair kanıt bulamadık. Araştırmalarda ters etkiler bildirilmedi.

Kanıt kalitesi

Kanıt kalitesi düşüktü. 11 araştırmada katılımcı sayısı az ve çalışma süresi kısaydı. Genel kayırma hatası riski yüksekti.

Yazarların kararı

Bu derlemeye alınan araştırmalarda cilt bakım ürünleri, prosedürleri ve ürün kullanma sıklıkları test edildi. Erişkinde İİD korunma ve tedavisi için müdahalelerin etkisine dair çok sınırlı kanıt var. Daha büyük, daha uzun süreli ve iyi yürütülmüş araştırmalar gerekiyor. Dahası hastalar için önemli ve araştırmacılara yol gösterecek bir sonuç ölçütlerinin listesinin geliştirilmesini öneriyoruz. Listede, doğru sonuçlar almak için listelenen maddeleri ölçecek iyi gelişmiş araçlar da bulunması gerekiyor.

Güncellik

28 Eylül 2016 tarihine kadar yürütülen araştırmalar derlendi.

Kaynak

Beeckman D, Van Damme N, Schoonhoven L, Van Lancker A, Kottner J, Beele H, Gray M, Woodward S, Fader M, Van den Bussche K, Van Hecke A, De Meyer D, Verhaeghe S. Interventions for preventing and treating incontinence-associated dermatitis in adults. Cochrane Database of Systematic Reviews 2016, Issue 11. Art. No.: CD011627. DOI: 10.1002/14651858.CD011627.pub2

Orijinal özet için: İnkontinenste Dermatit

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv