Primer Pterijiyum Cerrahisinde Korneal Otogreftlemede Dikişe Karşı Fibrin Tutkal


Foto: José Miguel Varas, MD / Wikimedia Commons

Cochrane derleme özeti

Amaç

Bu derleme pterijiyum ameliyatında dikiş veya fibrin tutkalı kullanımından hangisinin daha ili olduğunu anlamayı amaçlıyor. Bu ameliyatta, korneanın başka bir yerinden alınan parça, çıkarılan pterijiyumun yerine konur. Bu soruya cevap vermek için ilişkin tüm araştırmalar toplandı ve analiz edildi, 14 çalışma bulundu.

Anahtar mesajlar

Geftlemede fibrin tutkal kullanımı pterijiyumun tekrarlama ihtimalinde azalma sağlıyor. Girişim de daha az zaman alıyor. Fibrin tutkalı ile birlikte greft rüptürü, greftte büzüşme ve granüloma gelişimi gibi komplikasyonlar daha fazla olabiliyor.

Derlemede araştırılan konular

Pterijiyum gözün ön kısmında istenmeyen ve çok büyürse görüşü bozabilen bir doku büyümesidir. Güneş ışınlarının fazla olduğu sıcak ve tozlu yerlerde yaşayan insanlarda pterijiyum olma ihtimal daha fazladır. Acıma yapabilir, kaşınabilir ve gözün görünüşünü etkileyebilir.

Hekim bu dokuyu çıkararak yerinde kalan boşluğa başka bir doku, genellikle korneanın başka bir yerinden alınan dokuları koyar (otogreft).

Derlemeden bu grefti yerine tutturmada kullanılan iki yöntem, fibrin tutkalı ve dikiş kıyaslandı.

Ana sonuçlar

Derlenen 14 araştırma Brezilya, Çin, Mısır, Hindistan, Malaysiya, Yeni Zelanda, Filipinler, Suudi Arabistan, İsveç ve Türkiye’de yapıldı. Bu araştırmalarda pterijiyumu çıkarılan ve yerine konjunktival greft yerleştirilen hastalarda fibrin yapıştırıcı kullanımı dikişle karşı kıyaslandı.

Pterijiyum ameliyatında fibrin yapıştırıcı kullanımı dikiş kullanımına göre daha az nüks görülmesini sağlayabilir (düşük kesinlikte kanıt). Ameliyat süresi kısalabilir (düşük kesinlikte kanıt). Yapıştırıcı ile birlikte greft rüptürü, greft büzüşmesi veya granüloma gelişimi gibi komplikasyonlar olma ihtimali artabilir.

Güncellik

Bu çalışmada 15 Ekim 2016 tarihine kadar yayınlanan çalışmalar derlendi.

Kaynak

Romano V, Cruciani M, Conti L, Fontana L. Fibrin glue versus sutures for conjunctival autografting in primary pterygium surgery. Cochrane Database of Systematic Reviews 2016, Issue 12. Art. No.: CD011308. DOI: 10.1002/14651858.CD011308.pub2

Orijinal özet için: Fibrin Yapıştırıcı

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar