Erken Doğan Bebeklerde Taburculuktan Sonra Standart Mamalara Kıyasla Besinden Zenginleştirilmiş Mama

Cochrane derleme özeti

Derleme sorusu

Erken doğan bebekleri taburculuk sonrasında ekstra besinlerle zenginleştirilmiş mamalarla beslemek standart mamalara kıyasla büyüme hızını artırır mı, gelişimi iyileştirir mi?

Arka plan

Doğumdan sonra hastanede bakılan erken doğmuş bebekler taburculuğa hazır olduğu sırada çoğu, erken doğmayıp anne rahminde daha fazla kalsalar olacaklarından daha küçük ve daha düşük tartılıdır. Bu bebekleri standart mamalar yerine ekstra besinlerle zenginleştirilmiş mamalarla beslemek daha hızlı büyümelerine fayda sağlarken gelişimlerini de iyileştirebilir.

Çalışma özellikleri

8 Eylül 2016 tarihine kadar yaptığımız taramalarda toplam 1251 bebek üzerinde yürütülen seçime uygun 16 araştırma belirledik.

Anahtar bulgular

Bu araştırmalar besinle zenginleştirilmiş mamalarla sınırsız beslenmenin 18 aya kadar büyüme ve gelişme üzerine önemli bir etkisi olmadığına dair orta kalitede kanıt sağladı. Daha uzun vadede büyüme ve gelişme henüz değerlendirilmedi.

Kararlar

Mevcut kanıtlar erken doğan bebeklere taburculuk sonrasında besinden zenginleştirilmiş mamalar yazma yönündeki güncel tavsiyeleri desteklemiyor.

Kaynak

Young L, Embleton ND, McGuire W. Nutrient-enriched formula versus standard formula for preterm infants following hospital discharge. Cochrane Database of Systematic Reviews 2016, Issue 12. Art. No.: CD004696. DOI: 10.1002/14651858.CD004696.pub5

Orijinal özet için: Besinden Zengin Mama

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar