Akut İskemik Felçte Puerarin

Cochrane derleme özeti

Derleme sorusu

İskemik felçli hastalarda puerarinin etkilerini değerlendirdik.

Arka plan

Felç ölüm ve ciddi malȗliyetlerin olağan bir nedenidir. Puerarin geleneksel Çin tıbbına ait, Pueraria lobata bitkisinin köklerinden ekstre edilen ve bu ülkede akut iskemik felç tedavisinde yaygın olarak kullanılan bir ilaçtır. Evvelce yapılan çalışmalar güçlü antioksiden özellikleri ve nöral koruyucu etkileri olduğunu düşündürdü ancak mevcut kanıtların puerarinin rutin kullanımı tavsiye etmek için destek sağlayıp sağlamadığı henüz belirsiz.

Çalışma özellikleri

2015 Ağustosuna kadar yayınlanan iskemik felçli hastalarda puerarin araştırmaları tarandı ve toplam 1574 katılımcı ile yürütülen 20 randomize kontrollü araştırma derlendi. Sadece iki çalışmada izlem süresi sonunda ölümler ve bağımlılık raporlandı. Kalan çalışmalarda katılımcılar bir aydan kısa izlendi.

Anahtar sonuçlar

Bu güncellemede toplam 1674 katılımcı ile yürütülen beşi yeni 20 RKA derledik. Puerarin tedavisi son izlemde ölümler ve bakıma bağımlılığı azaltmadı. Puerarin tedaviden sonra nörolojik kusurları iyileştirdi. Derlenen çalışmalarda ciddi ters olaylar raporlanmadı.

Kanıt kalitesi

Kanıtların kalitesi metotların eksik raporlanması ve kısa izlem sürelerine bağlı olarak düşüktü.

Kaynak

Liu B, Tan Y, Wang D, Liu M. Puerarin for ischaemic stroke. Cochrane Database of Systematic Reviews 2016, Issue 2. Art. No.: CD004955. DOI: 10.1002/14651858.CD004955.pub3

Orijinal özet için: Akut Felçte Puerarin

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv

© 2023 by Natural Remedies. Proudly created with Wix.com

  • b-facebook
  • Twitter Round
  • b-googleplus