Charcot-Marie-Tooth Hastalığında C Vitamini

Cochrane derleme özeti

Derleme sorusu

Charcot-Marie-Tooth Hastalığı (CMT) tedavisinde C vitamininin fayda ya da zararları nelerdir?

Arka plan

CMT hastalığı geniş bir kalıtsal periferik nöropatiler topluluğudur, genel olarak yavaş ilerler kaslarda erime ve duyu kaybına neden olur. Kas erimesi ve duyu kaybına kaslar ve deriye giden sinirlerin tahribatı neden olur. Sinir hücrelerinin laboratuar kültüründe ve ferelerin periferik sinirlerinde miyelinleşme için gerekli olduğundan CMT tedavisinde C vitamini kullanımı önerildi.

Çalışma özellikleri

CMT hastalığında C vitamini kullanımı araştırmaları için tıbbi literatürü taradık ve beşi erişkinler biri çocuklarda yürütülen ve tip 1A CMT tedavisinde C vitaminini araştıran 6 çalışma bulduk. Tümünde de günde 1 – 4 gramlık dozda C vitamini plaseboya karşı kıyaslandı, tedaviler 12 veya 24 ay sürdürüldü. Erişkin çalışmalarına toplam 622 katılımcı, diğer çalışmaya 80 çocuk alındı. Bu derlemede C vitamininin etkisinin ana ölçütü olarak bozulmadaki değişim alındı. Ayrıca malûliyet, sinir ileti testleri, duyu hissi, kas kuvveti yaşam kalitesi ve C vitamininin zararlı etkileri hakkındaki bilgileri de topladık.

Anahtar sonuçlar ve kanıt kalitesi

Askorbik asit tedavisinin 1A CMT’ye bağlı, CMT nöropati skoruyla (CMTNS) ölçülen bozulmayı iyileştirmediği bulundu. CMTNS, erişkin hastalar için geliştirildiği için çocuklarda raporlanmadı, Bu çalışmada kullanılan ölçütler çocukların C vitamininden sağladığını göstermedi.

Çalışmalarda kayırma hatası riski çok düşüktü, yani tasarımları iyi ve sonuçların şanstan etkilenme ihtimal düşüktü. Ters olayların niteliği ve sayısı C vitamini ve plasebo grupları arasında benzer bulundu.

C vitamininin 1A CMT’nin seyrini iyileştirmediğine dair erişkinler için yüksek çocuklar için düşük kalitede kanıt var. Ancak CMT yavaş ilerler, bu nedenle 12 ya da 24 aylık çalışma süreleri tedavi etkisi belirlemek için yeterli olmayabilir. Erişkin ve çocuklarda büyük bir etkisinin olması muhtemel olmasa da daha uzun süreli daha fazla çalışma yapılması ve çalışmalarda daha duyarlı sonuç ölçüt parametreleri kullanılması gerekiyor.

Kaynak

Gess B, Baets J, De Jonghe P, Reilly MM, Pareyson D, Young P. Ascorbic acid for the treatment of Charcot-Marie-Tooth disease. Cochrane Database of Systematic Reviews 2015, Issue 12. Art. No.: CD011952. DOI: 10.1002/14651858.CD011952

Orijinal özet için: Charcot-Marie-Tooth

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv