Servikal Distonide Botulinum Toksin A ve B’nin Kıyaslanması

Cochrane derleme özeti

Derleme sorusu

Servikal Distonili hastalarda botulinum toksin B ‘ye (BtB) kıyasla toksin A’nın (BtA) etkisi hakkında kanıtları derledik. Bu derlene etkinlik ve güvenliği kıyaslayan eskisinin güncellemesidir.

Arka plan

Servikla distoni (spazmodik tortikollis) başın istenmeyen, kontrol edilemeyen ve çoğu zaman ağrılı hareketlerine neden olur. Nispeten nadir görülen bir hastalıktır (milyonda 57- 280 insanı etkiler), önemli malûliyete neden olabilir ve kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilir. Çoğu vakada neden bilinmez ve şifası yoktur. Uzun süren bir hastalık olduğundan uzun süreli tedavi gerektirir.

Botulinum toksinin (Bt) güçlü ve doğal bir madde olup insan ve hayvanlarda şiddetli felce neden olabilir. Özellikle servikal distoni gibi irade dışı kas kasılmaları başta gelmek üzere birçok durumun tedavisinde kullanılabilir. Bt, kasılan kaslara enjeksiyonla verilir. Çeşitli tipleri vardır, ancak tümü de tedavi için kullanıma müsait değildir. Servikal distonide ilk kullanılan tedavi BtA’dır ancak BtB’de alternatif bir seçenek olabilir. Her birinin birbirine göre kuvveti değişkendir ve 200 ünitenin maliyeti 198 ile 208 İngiliz paundu arasında değişir.

Çalışma özellikleri

2016 Ekiminde titiz bir tıbbi literatür araştırması yaptık ve iki tip Bt ile tek seans tedaviyi kıyaslayan üç araştırma bulduk. Bu araştırmalar orta derece bozukluğu olan toplam 270 katılımcı dâhil edildi. Katılımcılar tedavi sonrasında 16 – 20 hafta arası kısa bir süre çalışma içinde kaldılar. Ortalama yaşları 53.3 olup çalışma öncesinde servikal distoni şikayetleri ortalama 6.6 – 7.9 yıldır sürmekteydi; %93.3 kadar çoğunluğu kadındı. Her üç çalışmaya da ilaç üreticileri fon sağladığından çalışma sonuçlarında muhtemel çıkarlar vardı.

Önemli sonuçlar

Genel iyileşme ve emniyetin ana ölçütlerinde, ters etki sayısı dâhil BtA ve BtB arasında az fark bulundu ya da hiç bulunmadı. Ayrıca katılımcıların kendi bildirdiği değerlendirmede de fark çok azdı ya da bulunmadı. Bu sonuçlara dayanarak, BtB ile tedavi edilen 1000 hastadan BtA’ya göre 362 daha fazlasında ağız kuruluğu ya da boğaz yanması olmasını beklemek gerekir. Etkinin süresini araştıran çalışmalarda yine iki tip Bt arasında az fark bulundu ya da hiç bulunmadı. Çalışmalardan hiçbirinde yaşam kalitesine etki raporlanmadı.

Kanıt kalitesi

Çalışmaların tümüne servikal distoniden yakınan ortalama insandan farklı katılımcılar alındı. Derlemeye alınmak için katılımcının geçmişinde Bt ile başarılı tedavi öyküsü olması gerekliydi. Belli tipte distonisi olan hastalar, özellikle başı öne ve arkaya çeviren formları olanlar çalışmalara alınmadı.

Ters etkilerin toplam sayısı, katılımcının kendi bildirdiği değerlendirme ve ağrı değerlendirmesinde sonuçlara tamamen güven duymamız için çalışmalarda katılımcı sayısı yeterli değildi.

Genel iyileşme ve toplam ters etki sayısı için kanıtların kalitesi düşüktü. BtB ile daha fazla sayıda insanda boğaz yanması/ağız kuruması olduğuna dair kanıtlar orta kalitedeydi. Hastaların kendi değerlendirmesini bildirdiği kanıtların kalitesi düşüktü.

Servikal distonide BtB’ye kıyasla BtA’nın genel güvenliği ve uzun vadeli kullanışlılığına dair kesin karar çıkarılamıyor.

Kaynak

Duarte GS, Castelão M, Rodrigues FB, Marques RE, Ferreira J, Sampaio C, Moore AP, Costa J. Botulinum toxin type A versus botulinum toxin type B for cervical dystonia. Cochrane Database of Systematic Reviews 2016, Issue 10. Art. No.: CD004314. DOI: 10.1002/14651858.CD004314.pub3

Orijinal özet için: Servikal Distonide Botoks

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv