Rahatsız Bacak Sendromunda Akupunktur

Cochrane derleme özeti

 

Rahatsız bacak sendromu (RBS) bir duysal-motor hareket bozukluğudur, bacakta rahatsız hisler duyulur ve kişiyi bacağını hareket ettirmeye zorlar. Çok olağan görülür ve yaşam tarzına etkileri daha etkili ve kabul edilebilir tedaviler için araştırmayı zorluyor.

Akupunktur Eski Çin’e ait bir tedavi yöntemidir. Vücutta belli noktaları uyararak iç organların işlevini düzenler ve vücut enerjilerini yeniden dengeler. İlaç dışı bir tedavi olarak RBS tedavisinde potansiyel bir değer taşır.

 

Bu derlemede RBS tedavisinde akupunkturun etkinliği ve ters etkileri araştırıldı. Dermememizde, belirlenen iki araştırmaya dayanarak, RBS tedavisinde akupunkturun etkili ve güvenli olup olmadığını belirlemek için tutarlı kanıt bulunamadı. RBS’den yakınan hastalara rutin olarak akupunktur kullanımının tavsiye edilebilmesi için daha fazla yüksek kalitede araştırma gerekiyor.

 

Kaynak

Cui Y, Wang Y, Liu Z. Acupuncture for restless legs syndrome. Cochrane Database of Systematic Reviews 2008, Issue 4. Art. No.: CD006457. DOI: 10.1002/14651858.CD006457.pub2

 

Orijinal özet için: Rahatsız Bacakta Akupunktur

 

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Please reload

Son Paylaşımlar
Please reload

Arşiv
Please reload

© 2023 by Natural Remedies. Proudly created with Wix.com

  • b-facebook
  • Twitter Round
  • b-googleplus