Kistik Fibrozlu Çocuk Ve Erişkinler İçin Pnömokok Aşısı


Fotographer: Alain Grillet. Sanofi Pasteur / Flickr

Cochrane derleme özeti

Derleme sorusu

Kistik fibrozlu çocuk ve erişkinleri pnömokoklara karşı aşılamanın etkisine dair kanıtları derledik.

Arka plan

Kistik fibroz akciğerlerdeki mukusun normalden daha yapışkan olmasına neden olan ve bu suretle sık akciğer enfeksiyonları ve hasarına yol açan kalıtsal bir hastalıktır. Pnömokoklar vücutta enfeksiyonlar yapabilen bir tip bakteridir. Bu enfeksiyonlar çok ciddi olabilir ve şiddetli hastalık ve ölümlere neden olabilir.

İnsanları bazı pnömokok tiplerine karşı korumada yardımcı iki tip aşı var. Biri iki yaş altı çocuklarda kullanılıyor, diğeri daha büyük çocuklar ve erişkinler için. Bu derlemede pnömokoklara karşı aşılamanın kistik fibrozlu hastalarda ciddi hastalık ve ölümleri azaltıp azaltamadığını görmek için her iki tiple de yapılan aşılamalar aşı yapılmaması ya da plaseboya karşı kıyaslayan araştırmaları bulmak amaçlandı. Derlememiz eski versiyonun güncellemesidir.

Araştırma tarihi

Kanıtlar 27 Haziran 2016 tarihine kadar günceldir.

Çalışma özellikleri

Konuya ilişkin derlenecek araştırma bulamadık.

Anahtar sonuçlar

Pnömokok enfeksiyonuna karşı aşıların rutin kullanımını destekleyen kanıtlar kuvvetli değil; ancak halen birçok ülke, çocukluk aşılama programları içinde tüm çocuklara pnömokok aşısı yapılmasını tavsiye ediyor.

Kaynak

Burgess L, Southern KW. Pneumococcal vaccines for cystic fibrosis. Cochrane Database of Systematic Reviews 2016, Issue 9. Art. No.: CD008865. DOI: 10.1002/14651858.CD008865.pub4

Orijinal özet için: Kistik Fibrozda Pnömokok Aşısı

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv