Parkinson Hastalığında Rehabilitasyon İçin Faydalı Bir Araç Olarak Sanal Gerçeklik Teknolojileri

Cochrane derleme özeti

Derleme sorusu

Bu derlemede Parkinson hastalığı (PH) rehabilitasyonunda sanal gerçeklik (SG) egzersizi müdahalelerinin etkinliğini belirlemeyi amaçladık. SG egzersizlerinin 1) aktif kontrol müdahalesine, 2) pasif kontrol müdahalelerine kıyasla; yürüme, denge, global motor işlev, günlük yaşam aktiviteleri, yaşam kalitesi, bilişim, egzersize sadakat ve ters olaylarda daha fazla iyileşme sağlayıp sağlamadığını araştırdık.

Arka plan

PH hastanın yaşam kalitesine ve bağımsızlığına büyük sıkıntı getiren nöro-dejeneratif bir hastalıktır. Tedaviye multidisipliner yaklaşımın bir parçası olarak düzenli egzersiz tavsiye edilir ve motor ve motor dışı belirtileri giderdiği gösterildi.

SG teknolojisi umut veren yeni bir rehabilitasyon aracı olup SG ortamında bilgisayar tabanlı oyunlar vasıtasıyla hareketleri uyarır. Gerek Nintendo Wii veya Xbox Kinect, gibi ticari SG sistemleri, gerekse PH belirtilerine yönelik olarak özel tasarlanmış kişiye ısmarlama SG araçları sıklıkla kullanılır. SG egzersizleri, motive ve çekici bir interaktif ortamda, kişiselleştirilmiş beceri pratiklerine imkân sağlayarak, düzenli egzersize göre potansiyel avantajlar getirir.

Çalışma özellikleri

Literatürde 26 Kasım 2016 tarihine kadar tarama yaptık. Toplam 263 Parkinson hastasıyla yapılmış 8 araştırma belirledik. Tüm araştırmalarda yürüme ya da denge işlevini iyileştirmek hedeflendi. Çoğu çalışmada SG fizyoterapiyle kıyaslandı.

Anahtar sonuçlar

SG müdahaleleri, adım uzunluğu ve yürüme mesafesinde fizyoterapi müdahalelerine göre daha büyük iyileşmeler sağlayabiliyor. Yürüme, denge ve yaşam kalitesinde sağlanan iyileşmelerin aktif kontrol müdahalelerindekine benzer olduğuna dair sınırlı kanıtlar bulduk. Ters olay olmadığı raporlandı.

Daha az çalışmada SG pasif kontrolle kıyaslandı ve sağlanan kanıtlar yetersizdi.

Helen yapılmış az araştırma bulunuyor, bu da bulguların genellenmesini güçleştiriyor. PH’de SG müdahalesi için sağlanan kanıtların konfirmasyonu ve genişletilmesi için daha fazla araştırma gerekiyor.

Kanıt kalitesi

Genel olarak kanıt kalitesi düşük ya da çok düşüktü. Bu durum çalışmalarda örneklerin küçük olması, tasarımlar ve sonuç ölçütlerinin çalışmalar arasında büyük değişkenlik göstermesine bağlı.

Kaynak

Dockx K, Bekkers EMJ, Van den Bergh V, Ginis P, Rochester L, Hausdorff JM, Mirelman A, Nieuwboer A. Virtual reality for rehabilitation in Parkinson's disease. Cochrane Database of Systematic Reviews 2016, Issue 12. Art. No.: CD010760. DOI: 10.1002/14651858.CD010760.pub2

Orijinal özet için: Parkinsonda Sanal Gerçeklik

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv