Gözde Toksoplazmaya Karşı Kortikosteroidler

Cochrane derleme özeti

Amaç

Bu derleme gözde toksoplazmozun standart tedavisinin yanı sıra kortikosteroid kullanımının, sadece standart tedaviye kıyasla belirtilerin daha hızlı iyileşmesi ve görüşün daha iyi olmasını sağlayıp sağlamayacağını anlamayı amaçlıyor. Bu maksatla tüm çalışmalar arandı ve çalışma bulunamadı.

Anahtar sonuçlar

Halen göz toksoplazmozu olan hastalarda iyileşmryi hızlandırmak ve görme kaybını önlemek için standart tedaviye ek olarak kortikosteroid kullanımı yönünde ya da karşısında kanıt bulunmuyor.

Derlemede ne çalışıldı?

Toksoplazmoz, Toxoplasma gondii denen bir parazitin enfeksiyonudur. İnsanlara iyi pişmemiş et yemekle ya da dışıkı, özellikle kedi dışkısı ile kirlenmiş besinleri yemek ya da suları içmekle bulaşır. Toksoplazmoz vücudun göz dâhil çeşitli kısımlarını etkiler. Bununla enfekte olan herkese göz belirtileri olmaz. Ancak bazı hastalar şiddetle etkilenebilir ve şiddetli görme kaybı olabilir.

Toksplazma enfeksiyonu olan hastalarda genel olarak paraziti öldüren anti-parazit ilaçlar ya da antibiyotikler verilir. Bu hastalar gözde şişmeyi ve iltihabı azaltmak için kortikosteroidler de alabilir. Kortikosteroid kullanımı belirtilerin daha hızlı iyileşmesi ve görüşün daha iyi olmasını sağlayabilir.

Ana sonuçlar

Göz toksoplazmozunda standart tedaviye kortikosteroid eklenmesi ile ilgili çalışmalar için birçok elektronik veri tabanlarını araştırıldı, konuya ilişkin çalışma bulunamadı.

Gözünde toksoplazma olan hastalar ve tedavi eden hekimler ve hemşirelere kortikosteroid kullanmanın faydalı olup olmadığına dair kanıt gerekiyor. Ne kadar dozda, ne kadar süre ile almak ve ne zaman başlamak gerektiği hakkında daha fazla bilgi gerekli. Gelecekteki çalışmalarda belirtilerin iyileşme süresi ve görme kaybı belirtileri gibi hastalarla alakalı sonuç ölçütleri hakkında bilgi toplanması gerekir.

Güncellik

7 Aralık 2016 tarihine kadar yayınlanmış araştırmalar tarandı.

Kaynak

Jasper S, Vedula SS, John SS, Horo S, Sepah YJ, Nguyen Q. Corticosteroids as adjuvant therapy for ocular toxoplasmosis. Cochrane Database of Systematic Reviews 2017, Issue 1. Art. No.: CD007417. DOI: 10.1002/14651858.CD007417.pub3

Orijinal özet için: Gözde Toksoplazma

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv