Sünnet Yapılmış Gebelerde Tıbbi Bakım

 

Cochrane derleme özeti

 

Kadınların genital mutilasyonu veya kadın sünnetinde (KS) kadın veya kızların dış genital organları kültürel inanışlarla ya da tıbbi tedaviyle alakası olmayan nedenlerle kısmen ya da tamamen kesilir ya da tahrip edilir. Bu girişim genellikle, geleneksel “sünnetçiler” veya diplomasız ebeler tarafından, anestezi veya analjezi olmadan, steril olmayan aletlerle yapılır. Bilinen tıbbi faydası yoktur sağlık ve psikolojik iyilik hali için tehlikeli olup hem kısa hem de uzun vadeli problemlere neden olur.

 

Uzun vadeli komplikasyonlar arasında kronik pelvik enfeksiyon, kist oluşumu, vaginal kapanma ve gebe kalamama vardır. KS ile birlikte görülen en büyük sağlık problemlerinden bazıları kadınların karşısına gebelik ve doğumda çıkar. Bazı olgularda KS’nin komplikasyonları ölüme neden olabilir. 

 

Bu kadınlar için yapılacak tıbbi bakım aşağıdakileri içerir:

 

1. Vagina ağzının genişletilmesi için ameliyat (deinfibulasyon),

2. Doğum esnasında vaginal çıkışı genişletip bebeğin doğumunu kolaylaştırmak için perinenin kesilmesi (epizyotomi),

3. Kistlerin çıkarılması,

4. Enfeksiyonların tedavisi.

 

 

Kadınlar ve eşleri KS’nin neden olduğu problemleri araştırma ve anlamalarına imkân sağlayacak danışmanlık hizmetinden de fayda sağlayabilir. Bu danışmanlık, alacakları sağlık hizmetinde aydınlatılmış kararlar verebilmelerine de yardımcı olur.

 

Kadınlar için en iyi neyin işe yarayabileceğini anlamak için randomize kontrollü araştırmalar aradık. Ancak bu derlemeye alınabilecek herhangi bir çalışma bulamadık. Bu durumda olan ve gebe ya da gebelik planlayan kadınlar için en iyi bakımın nasıl olacağı problemi sürüyor. Bu tür çalışmaları yürütmek güç olabilmekle beraber araştırmalara acil gereklilik var. Bu esnada sağlıkçıların bu kadınlara gebelik ve doğum esnasında bakım sağlamak için ellerinden gelenin en iyisini yapmaları gerekiyor.

 

 

Kaynak

Balogun OO, Hirayama F, Wariki WMV, Koyanagi A, Mori R. Interventions for improving outcomes for pregnant women who have experienced genital cutting. Cochrane Database of Systematic Reviews 2013, Issue 2. Art. No.: CD009872. DOI: 10.1002/14651858.CD009872.pub2

 

Orijinal özet için: Kadın Sünneti Tıbbi Bakım

 

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Please reload

Son Paylaşımlar
Please reload

Arşiv
Please reload

© 2023 by Natural Remedies. Proudly created with Wix.com

  • b-facebook
  • Twitter Round
  • b-googleplus