Orta – Şiddetli KOAH’ta Bronkoskopik Akciğer Hacmi Azaltma Prosedürleri


Cochrane derleme özeti

Derleme sorusu

Bronkoskopik akciğer hacmi azaltma (BAHA) prosedürleri orta – şiddetli KOAH hastalarında sağlık sonuç ölçütlerini; ölüm ihtimalini artırmadan, sonrasında daha fazla hastalık oranına neden olmadan ve maliyetleri kabul edilebilir düzeyde tutarak iyileştirebilir mi?

Arka plan

BAHA prosedürleri orta veya şiddetli KOAH hastalarında, özellikle konvansiyonel tedaviye rağmen kısıtla kalanlarda, hastalık durumu ve akciğer fonksiyonlarını iyileştirmeyi hedefleyen cerrahi olmayan, yeni icat prosedürlerdir.

Çalışma özellikleri

BAHA prosedürlerini (AeriSeal, hava yolu baypas stentleri, bronş içi koiller, bronş içi valfler ve buhar ablasyon) inceleyen, 2016 Kasımına kadar yayınlanmış toplam 1979 katılımcı ile yürütülen 14 araştırma belirlendi. Çoğu çalışmada BAHA prosedürü en iyi tıbbi bakımla ya da sahte bronkoskopiyle, birinde bronş içi valf yerleştirmenin iki yolu unilateral ya da bilateral yerleştirme kıyaslandı.

Anahtar sonuçlar

Hastalık durumunda akciğer işlevinde ve yaşam kalitesinde iyileşme gibi kısa vadeli iyileşmelere dair kanıtlar bronş içi valflerle (5 çalışma) ve endobronşiyal koillerle (3 çalışma) ilgili çalışmalarda en aşikâr bulundu.

Buhar ablasyon ve AeriSeal ile de akciğer fonksiyonları ve yaşam kalitesinde iyileşme bulundu ancak buhar ablasyon çalışması küçük olduğu ve AeriSeal çalışması erken bitirildiğinden bu kanıtların kalitesi sınırlıydı.

Ne hava yolu baypas stentleri (bir çalışma) ne de bronş içi valflerin kısmi bilateral yerleştirilmesi (iki çalışma) sağlık sonuç ölçütlerinde anlamlı değişim sağlar görünmedi, ancak küçük bir çalışmada değerlendirilen bronş içi valflerin tek yanlı yerleştirilmesi daha iyi sağlık sonuç ölçütleri sağladı.

Sağlık sonuç ölçütlerinde iyileşme bulunan çalışmalarda prosedür sonucu potansiyel komplikasyonların oranı da daha yüksek bulundu. Ancak derlenen kanıtlar karar verdirici olmasa da mevcut çalışmalar BAHA prosedürleri sonrasında daha yüksek ölüm oranlarına dair bir kanıt sağlamadı.

Kanıt kalitesi

Bazı çalışmalarda sahte bronkoskopi olmaması ve körleme durumunun belirsiz olması sübjektif sonuç ölçütleri (örneğin yaşam kalitesi ve egzersiz kapasitesi) için bir kayırma hatası riskine yol açtı. Uzun vadeli izlem olmaması, bazı çalışmaların küçük olması, araştırmalar arasında sonuçların farklı olması ve mali etkinlik verilerinin olmaması derlememizde sağlanan kanıtların kalitesini sınırlıyor.

Kaynak

van Agteren JEM, Hnin K, Grosser D, Carson KV, Smith BJ. Bronchoscopic lung volume reduction procedures for chronic obstructive pulmonary disease. Cochrane Database of Systematic Reviews 2017, Issue 2. Art. No.: CD012158. DOI: 10.1002/14651858.CD012158.pub2

Orijinal özet için: Bronkoskopik Akciğer Küçültme

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv

© 2023 by Natural Remedies. Proudly created with Wix.com

  • b-facebook
  • Twitter Round
  • b-googleplus