Yaşlanmaya Bağlı Kataraktta N-Asetilkarnozin

Cochrane derleme özeti

Amaç

Bu derleme N-asetilkarnozin (NAC) göz damlalarının kataraktları önleyip önlemediği ya da ilerlemesini geri çevirip çevirmediğini anlamayı hedefliyor.

Anahtar mesajlar

NAC’in kataraktları önleyip önlemediği ya da ilerlemesini geri çevirip çevirmediği belirsiz.

Derlemede ne çalışıldı?

Gözde ışığı arka tarafa odaklayan şeffaf bir lens bulunur. İnsanlar yaşlandıkça bulutlanarak görme problemlerine neden olur, buna katarakt denir. Doktor kataraktı çıkarır ve yerine yapay bir lens koyar. Bu olağanda başarılı bir ameliyattır, ancak her operasyonun riskleri vardır ve hasta için istenmeyen bir deneyim olabilir. Yaşlı popülasyonlarda katarakt sık görülür, ameliyatı sağlık sistemleri için pahalıdır. Bu nedenle kataraktı önleyerek ya da tedavi ederek cerrahiden kaçınmak ilgi çekiyor.

Vücudun normal metabolizmasının bir parçası olarak vücudumuz oksijenli ve reaktif kimyasallar üretir. Bu kimyasalların zararlı olduğu ve vücutta katarakt gibi yaşlanmayla ilişkili değişimlere yol açabileceği bir yaşlanma teorisidir. Bu durum oksidatif stres olarak adlandırılır. NAC’ın antioksidan özellikleri sayesinde oksidatif stresin bazı etkilerine karşı koyabileceği düşünülür. Eğer NAC lensin opaklaşmasını durdurur ya da azaltırsa insanların görüşünü ve yaşam kalitesini iyileştirebilir.

Ana sonuçlar

Potansiyel olarak ilişkin 2 çalışma bulundu. Çalışmalarda NAC göz damlaları plasebo ya da tedavi verilmemesine karşı kıyaslandı. Bu araştırmalar ABD ve Rusya’da aynı araştırma grubu tarafından yürütüldü. Bu derlemeye almak için bu çalışmalar hakkında yeterli bilgi bulamadık. Çalışmalar yazarlardan yeterli bilgi sağlanana kadar “tasnif bekleyen” olarak kaydedildi.

Güncellik

Derleme için 28 Haziran 2016 tarihine kadar yayınlanan çalışmalar arandı.

Kaynak

Dubois VDJ-P, Bastawrous A. N-acetylcarnosine (NAC) drops for age-related cataract. Cochrane Database of Systematic Reviews 2017, Issue 2. Art. No.: CD009493. DOI: 10.1002/14651858.CD009493.pub2

Orijinal özet için: Kataraktta N-Asetilkarnozin

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv