Bebeklerde Allerji Ve Besin Allerjisinden Korunma İçin Hidrolize Protein İçeren Mamalar

Cochrane derleme özeti

Derleme sorusu

Bebekleri hidrolize protein içeren mamalarla beslemek, bebeklik ve çocuklukta astım, dermatit/ekzema, saman nezlesi ve besin allerjisi gibi allerjilerin gelişim riskini azaltır mı?

Arka plan

Allerji bebekler, çocuklar ve erişkinler içinde önemli boyutta bir sağlık sorunu yaratır. Erken besin alımı allerjik hastalık gelişimini etkileyebilir. Bebekler ayrıcalıklı olarak emzirilmediğinde, adi inek sütü yerine hidrolize mama kullanmak bebek ve çocuklar arasında allerjiyi azaltabilirse de bunu konfirme etmek için daha araştırma yapılması gerekiyor. Bebeklerde allerji ve besin allerjisi gelişimi ihtimalini azaltmak için bebek mamaları üretildi. Hidrolize mamalarda süt proteinleri daha küçük ve potansiyel olarak daha az allerji yaratan parçalara ayrılır.

Sonuçlar

Bu derlemede allerjiyi önlemek için bebekleri ayrıcalıklı emzirmeye tercihen hidrolize mamayla beslemeyi destekleyecek kanıt olmadığı bulundu. Yüksek allerji riski olan ve tamamen emzirmeyle beslenemeyen bebekler için, kısıtlı kanıtlar inek sütü yerine hidrolize mamayla beslemenin, inek sütü allerjisi dâhil allerjileri azalttığını gösteriyor. Kanıt kalitesi ve sonuçların tutarsızlığıyla ilgili kaygılar araştırmaların sürmesi gerektiğini gösteriyor.

Kararlar

Yüksek allerji riski olan ve tamamen emzirmeyle beslenemeyen bebekler için çok düşük kalitede kanıtlar hidrolize mamayla uzun süreli takviyenin inek sütüne kıyasla bebek allerjisi ve inek sütü allerjisi riskini azalttığını gösteriyor. Ancak bu bulguların konfirmasyonu için daha fazla araştırma gerekiyor.

Kaynak

Osborn DA, Sinn JKH, Jones LJ. Infant formulas containing hydrolysed protein for prevention of allergic disease and food allergy. Cochrane Database of Systematic Reviews 2017, Issue 3. Art. No.: CD003664. DOI: 10.1002/14651858.CD003664.pub4

Orijinal özet için: Hidrolize Mama Bebek Allerji

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv

© 2023 by Natural Remedies. Proudly created with Wix.com

  • b-facebook
  • Twitter Round
  • b-googleplus