Erken Doğum Riski Olan Kadınlarda Fetal Akciğer Olgunlaşmasını Hızlandırmada Antenatal Kortikosteroi


Foto: ceejayoz / Wikimedia Commons

Cochrane derleme özeti

Konu

Çok erken doğan bebeklerde doğumda ve sonraki yaşamda solunum güçlüğü ve ciddi sağlık problemleri riski bulunur. Bazı bebekler bu güçlükler nedeniyle yaşamını sürdüremez. Bazıları da bunlar nedeniyle gerektiği şekilde gelişemez ve hareket ve öğrenme bozuklukları görülebilir. Kadınlara doğumun erken aşamasında akciğerlerin daha hızlı olgunlaşması ve doğumda solunum problemlerinden yakınan ya da ölen bebek sayısını azaltmak için kortikosteroidler verilir.

Konunun önemi

Çok erken doğan bebeklerde solunum problemleri ölüm ve ciddi sağlık problemlerinin ana nedenidir. Membranları erken yırtılan ya da spontan olarak erken doğum yapan kadınlara bebeklerin akciğer olgunlaşmasını sağlamak için kortikosteroilder verilebilir. Bu derlemede bu ilaçları kullanan ve kullanmayan kadın ve bebeklerin durumunu kıyasladık.

Bulunan kanıtlar

Cochrane Gebelik ve Doğum Araştırma Kayıtlarını 17 Şubat 2016 tarihine kadar taradık.

Erken doğum riski altında olan kadınlara kortikosteroid verilen 30 araştırmayı inceledik. Araştırmalara toplam 7774 kadın ve 8158 bebek dâhil edildi. Tüm araştırmalar yüksek gelirli ülkelerde ve hastanelerde yürütüldü. Derlememiz erken doğum yapan annelere bebek doğmadan önce verilen bir tek kür kortikosteroid tedavisinin bebekte akciğer gelişimine fayda sağladığını ve solunum problemleri gibi komplikasyonları azalttığını gösteriyor. Dahası bu tedavi, doğumda daha az sayıda bebeğin ölmesi ve çok erken doğan bebeklerde olağan görülen başka ciddi sağlık problemlerinin (beyin kanaması ya da barsak hasarı gibi) daha az görülmesiyle sonuçlanıyor.

Anneler açısından, tek kür kortikosteroid tedavisi almanın uterin enfeksiyon (koriyoamniyonit veya endometrit) olan kadın sayısına etkisi olmadığı görülüyor. Anne ölümlerini eksiksiz olarak değerlendirmek için çok az veri bulundu.

Araştırma kanıtlarının kalitesi orta olup benzer hastane kurumlarında ileride yapılacak çalışmaların, tedavinin anne ve bebekleri için faydaları hakkında aynı kararlara varacağından makul düzeyde emin olabileceğimiz anlamına geliyor.

Bulguların anlamı

Çok erken doğum yapma riski olan birçok gebe kadın kortikosteroid tedavisinden fayda sağlayabilir. Bu ilaçlar yüksek gelirli ülkelerde hastane ortamlarında kullanıldığında gebeler ve bebekleri için güvenli ve erken doğan bebeğin hayatta kalma ve acil sağlık problemlerinden kaçınabilme şansını artırır görünüyor. Steroidlerin çoğul gebeler ve gebelik esnasında hipertansiyon ya da membran yırtılması gibi başka problemleri olan kadınlarda etkisi hakkında daha az bilgimiz var. Özellikle hangi steroidin ya da dozun en iyisi olduğu konusunda şüpheliyiz.

Bu derlemedeki kanıtlar yüksek gelirli ülkelerdeki hastane ortamlarından sağlandı, sonuçlar enfeksiyon oranı yüksek düşük gelirli ülkelerde geçerli olmayabilir.

Kaynak

Roberts D, Brown J, Medley N, Dalziel SR. Antenatal corticosteroids for accelerating fetal lung maturation for women at risk of preterm birth. Cochrane Database of Systematic Reviews 2017, Issue 3. Art. No.: CD004454. DOI: 10.1002/14651858.CD004454.pub3

Orijinal özet için: Çok Erken Doğumda Steroid

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv