Kalp-Damar Hastalıklarını Önlemek İçin C Vitamini Takviyesi

Cochrane derleme özeti

Arka plan

Kalp damar hastalıkları (KVH) dünya çapında bir sağlık sorunu olup bölgeler arasında değişir ve bu değişkenlik kısman diyetsel faktörlerle ilgilidir. Bu faktörler KVH’dan korunma ve tedaviye yardım amacıyla modifiye edilebildikleri için önemlidir. Bu derlemede sağlıklı erişkinler ve KVH riski yüksek erişkinlere tek takviye olarak C vitamini vermenin, kardiyovasküler ölümler, tüm nedenlerden ölümler, öldürücü olmayan sonuçlar (kalp kirizi, felç ve angina gibi) ve KVH risk faktörlerini azaltmada etkinliği değerlendirildi.

Çalışma özellikleri

Sağlıklı veya KVH gelişme riski yüksek erişkinlerde C vitamini takviyesinin etkilerini araştıran randomize kontrollü araştırmalar için bilimsel veri tabanlarını taradık. Halen KVH (kalp krizi ve felç) olan hastaları dâhil etmedik. Kanıtlar 2016 Mayısına kadar günceldir.

Anahtar sonuçlar

Derleme kriterlerine uyan 8 araştırma bulundu. Bir büyük çalışmada takviyenin büyük (ölümcül veya olmayan) KVH olaylarına etkisi değerlendirildi ve faydalı etki bulunmadı. Ancak bu araştırma ABD’de orta yaşlı ve yaşlı doktorlar arasında yürütüldüğünden etkilerin başka gruplar için de aynı olacağı kesin değil.

7 çalışmada takviyenin KVH risk faktörlerine etkisi araştırıldı. Çok fazla eksik bilgi olduğu ve çalışmalar arasında katılımcılar, C vitamini dozları ve araştırma süreleri farklı olduğu için bu araştırmaların sonuçları kombine edilemedi. Genel olarak C vitamininin lipid düzeyleri ve kan basıncına etkileri tutarsızdı, daha çok araştırma gerekiyor. Dört çalışmada fon kaynağı açıklanmadı, ikisi ticari olmayan bağış aldı ikisiyse hem ticari (endüstri) hem de ticari olmayan bağış aldı.

Kanıt kalitesi

Büyük KVH olayları (MI, felç, göğüs ağrısı ve baypas ameliyatı), tüm nedenlerden ölümler ve KVH ölümleri için kanıtlar düşük ve çok düşük kalitedeydi.

Kanıtlar sonuçları genel popülasyona uygulanabilir olmadığı ve KVH’den korunmada C vitamini ile ilgili sınırlı çalışma olduğundan düşük kaliteliydi.

Kaynak

Al-Khudairy L, Flowers N, Wheelhouse R, Ghannam O, Hartley L, Stranges S, Rees K. Vitamin C supplementation for the primary prevention of cardiovascular disease. Cochrane Database of Systematic Reviews 2017, Issue 3. Art. No.: CD011114. DOI: 10.1002/14651858.CD011114.pub2

Orijinal özet için: KVH’dan Korunmada C Vitamini

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv