Gebelik Öncesinde, Esnasında Ve Sonrasında İyot Takviyesi

Cochrane derleme özeti

Konu

Dünyada 1.8 milyar kadar insanın diyetle yeterli iyot almadığı ve iyot eksikliği riskine girdiği hesaplanıyor. İyot, tiroid hormonu yapımı için küçük miktarlarda gereken esansiyel bir besindir. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) iyot eksikliğinin yol açtığı problemleri önlemek için tuza iyot eklenmesini tavsiye ediyor. Gene ya da emziren kadınlara ekstra iyot gerektiğinden eksiklik riski daha fazladır. Anne sütünde bebeğe gerekli iyot bulunur.

Önemi

Gebelikte, annenin ürettiği tiroid hormonları bebeğin büyüme ve gelişmesi ve beyin ve sinir sisteminin gelişimini düzenlemek için gerekli olduğundan tiroid işlevleri artar. Sinir sistemi gelişmeye gebeliğin 2. ayı kadar erken başlar. Eğer annede gebelikte ya da erken çocuklukta iyot eksikliği olursa hasar geri dönüşümsüz olabilir. Araştırmalar şiddetli iyot eksikliğinin çocuğun normal fiziksel gelişimini ve ruhsal gelişimini engelleyerek zekâyı düşürebileceğini gösterdi. Hafif ve orta şiddette eksikliğinin sonuçları hakkında bilgi daha az. Çok fazla iyot da zarar verebilir ve anne ve bebeklere örneğin tiroid hiperaktivitesine neden olarak olumsuz etkiler yapabilir.

En olağan ve esaslı iyot kaynağı tuz olsa da, birçok ülkede uzman tıbbi gruplar, annelerin ihtiyaçlarının karşılandığını garanti etmek için gebelik esnasında ve sonrasında iyot takviyesi almasını tavsiye ediyor.

Araştırma

2016 tarihine kadar yayınlanan kanıtları araştırdık ve tablet, kapsül, damla veya enjeksiyon şeklindeki takviyelerle ilgili yapılmış 14 randomize kontrollü araştırma belirledik. Bu derlemenin bulgularına 11 araştırmaya alınan 2700 kadından sağlanan veriler katkı sağladı. 8 araştırmada iyot, tedavi verilmemesi ya da plaseboya ve 3 araştırmada başka vitamin ve minerallere eklenen iyot, sadece başka vitamin ve mineral takviyesiyle kıyaslandı.

Sonuçlar

İyot takviyesi alan kadınlarda, almayanlara kıyasla doğumdan sonra hipertiroidinin istenmeyen etkilerinin ortaya çıkma ihtimali azaldı (3 araştırma, 543 kadın) ancak gebelikte bulantı ve kusmalar yaşama ihtimali arttı (1 araştırma 76 kadın).

Bir araştırmada gebelik esnasında hipertiroidili kadın sayısında fark bulunmadı (365 kadın). İyot takviyesi verildiğinde gebelikte (1 araştırma, 365 kadın) veya doğumdan sonra (3 araştırma, 540 kadın) hipotiroidili kadın sayısı net fark göstermedi.

Benzer sayıda kadında gebelik esnasında (1 araştırma, 359 kadın) ve doğum sonrasında (3 araştırma, 397 kadın) tiroid antikorları yükselmiş bulundu.

İyot takviyesi alan ve almayan kadınlar arasında erken doğumlarda (2 araştırma, 376 kadın), doğum zamanı civarındaki ölümlerde (2 araştırma, 457 kadın), düşük doğum tartılı bebeklerde (2 araştırma, 377 bebek), hipotiroidili doğan bebeklerde (2 araştırma, 260 bebek) veya tiroid antikoru yükselenlerde (1 araştırma, 108 bebek) net fark bulamadık.

Her sonuç ölçütüne az sayıda araştırmada bakıldığı ve çalışma tasarımlarındaki kısıtlamalar nedeniyle kanıt kalitesine çoğunlukla düşükle çok düşük arasında değer biçildi. Bulguların çoğu 1 ya da iki araştırmadan sağlandı ve araştırmalara az sayıda katılımcı alındı. Bunlar, sonuçlara güvenmediğimiz anlamına geliyor.

Sonuçların anlamı

Kullanma kararında, herhangi bir müdahalenin potansiyel fayda ve zararlarının tartılması gerekiyor. Kanıtları özetledik ancak kadınlara gebelik öncesi, esnası ve sonrasında rutin iyot takviyesi vermenin fayda ve zararları hakkında anlamlı bir sonuç çıkarmak için yeterli veri bulunmadı. Bulduğumuz sınırlı bilgiler iyot takviyesinin fayda ve zararları olduğunu gösteriyor. Bu müdahalenin etkileri ve güvenliğini netleştirmek için daha fazla araştırma gerekiyor. İleride yapılacak araştırmalar pratik ve etik olduğu müddetçe randomize kontrollü tasarımda olmalı ve bu derlemenin sonuç ölçütlerini kullanılmalı.

Kaynak

Harding KB, Peña-Rosas J, Webster AC, Yap CMY, Payne BA, Ota E, De-Regil L. Iodine supplementation for women during the preconception, pregnancy and postpartum period. Cochrane Database of Systematic Reviews 2017, Issue 3. Art. No.: CD011761. DOI: 10.1002/14651858.CD011761.pub2

Orijinal özet için: Gebeye İyot Takviyesi

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv