Grup Tedavi Programları Sigara Bırakmada Fayda Sağlar mı?


Foto: Boby / Smoke

Cochrane derleme özeti

Arka plan

Sigara bırakmaya çalışan insanlara yardım için bir yaklaşım da grup temelli destek önerisidir. Katılımcılar sigara bırakma danışmanlığı eğitimi almış bir yöneticiyle birlikte düzenli olarak toplanır. Program bileşenleri değişiktir. Bu yaklaşımın hissedilen bir farkı katılımcıların birbirine destek ve cesaret vermesidir. Sonuç ölçütü olarak tedavi başlangıcından en az 6 ay sonra sigara içmemek alındı.

Çalışma özellikleri

Grup temelli programları başka tipte desteklerle ya da değişik grup temelli programları birbiriyle kıyaslayan 66 araştırma belirledik. En son literatür araştırmamız 2016 Mayısında yapıldı.

Sonuçlar ve kanıt kalitesi

Toplam 4395 katılımcıyla yürütülen 13 araştırmada kontrol grubundaki katılımcılara kendi kendine yardım programı sağlandı. Grup temelli yaklaşım fayda sağladı, sigara bırakma ihtimali %50 - %130 arttı. Bu; kendi kendine yardım malzemesiyle 100 kişiden beşi en az 6 ay sigara bırakabiliyorsa grup desteği önerilen 100 kişiden 8-12’sinin başarılı olabileceği anlamına geliyor. Bu kanıtın kalitesinin, çalışmalar muhtemel kayırma hatalarını dışlayabilmek için metotlarını yeterli ayrıntıyla raporlamadığından orta olduğu yargısına vardık.

Grup desteğinin, bir sağlık personelinin tavsiye ve küçük desteğine kıyasla da faydası bulundu (14 araştırma, 7286 katılımcı) ancak fark daha küçük ve daha değişkendi. Bu kanıtlara değişkenlik ve muhtemel kayırma hatası riski nedeniyle düşük değer biçtik.

Ayrıca kontrol grubuna herhangi bir yardım yapılmayan çalışmalarda da düşük kalitede kanıt bulundu (9 araştırma, 1098 katılımcı).

6 çalışmada (980 katılımcı) grup formatı ferdi yüz yüze danışmanlıkla kıyaslandı; bir yaklaşımın diğerinden daha faydalı olduğuna dair belirti bulunmadı.

Kalan çalışmalarda farklı grup programları kıyaslandı, tipik olarak fark göstermediler, bu nedenle grup temelli programların hangi bileşeninin en faydalı olduğunu göstermek mümkün olmadı.

Kaynak

Stead LF, Carroll AJ, Lancaster T. Group behaviour therapy programmes for smoking cessation. Cochrane Database of Systematic Reviews 2017, Issue 3. Art. No.: CD001007. DOI: 10.1002/14651858.CD001007.pub3

Orijinal özet için: Sigara Bırakma Grup Program

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv