Psikoza Bağlı Agresyon Veya Ajitasyonda De-eskalasyon Teknikleri

Cochrane derleme özeti

Derleme sorusu

Psikoza bağlı agresyon veya ajitasyonun tedavisinde de-eskalasyon teknikleri etkili mi?

Arka plan

Agresyon, davranışla ya da sözle ifade edilmesine ve fiziksel zararın sürekli olmasına bakılmadan zarar verme isteğidir.

De-eskalasyon, agresif ya da ajite davranış bakımında kullanılan bir psikososyal müdahaledir. Agresyon ya da ajitasyonu olan kişiye agresif davranışın yükselmesini durdurması için duygularını kendi kendine izleme ve davranışını kendi idare etmede yardım eden teknikler kullanılır.

Araştırmalar

Agresif ve ajite davranış gösteren psikozlu hastaların, agresyon idaresi için deeskalasyon teknikleri, standart bakım ya da başka müdahaleler almaya randomize edildiği çalışmalar için elektronik araştırma yaptık. 345 kayıt bulundu ve derleme yazarlarınca gözden geçirildi.

Sonuçlar

Derleme ölçütlerini karşılayan çalışma bulunamadı. Halen agresyon veya ajitasyon bakımında deeskalasyon tekniklerinin etkinliğini değerlendiren araştırma temelli kanıt bulunmuyor.

Kararlar

Neden randomize kontrollü araştırma olmadığı belirsiz. Bunda maliyet, etik kaygılar ve araştırmalara hasta almada güçlüklerin yanı sıra de-eskalasyonun etkilerini doğru olarak ölçebilmek gibi birkaç sorunun katkısı olabilir. Halihazırda etkili olduğunu gösteren araştırma temelli kanıt olmadan da de-eskalasyon teknikleri kullanılmaya devam ediyor.

Kaynak

Du M, Wang X, Yin S, Shu W, Hao R, Zhao S, Rao H, Yeung W, Jayaram MB, Xia J. De-escalation techniques for psychosis-induced aggression or agitation. Cochrane Database of Systematic Reviews 2017, Issue 4. Art. No.: CD009922. DOI: 10.1002/14651858.CD009922.pub2

Orijinal özet için: Agresyon ve Ajitasyon Deeskalasyon

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv