Romatoid Artritte Kaplıca Tedavisi


Foto: smush12 / Flickr

Cochrane derleme özeti

Romatoid artritli hastalarda mineralli sular, gazlar ve çamurla yapılan balneoterapi ya da spa (kaplıca) tedavisinin fayda ve zararlarına dair kanıtları derledik. Kaplıca tedavisi doğal mineralli sıcak sularda yapılan banyo (e.g. mineralli banyolar, kükürtlü banyolar, Ölü Deniz banyoları, çamur) olarak tanımlanır. İlişkin tüm çalışmalar 2014 Aralığına kadar arandı ve 579 katılımcıyla yürütülen 9 araştırma bulundu. Genel olarak çalışmalardaki küçük katılımcı sayıları ve tasarımlarla ilgili sorunlar nedeniyle kanıt kalitesi düşüktü.

Arka plan

Romatoid artritte, normalde enfeksiyonlara karşı savaşan bağışıklık sistemi, eklem yüzeylerini döşeyen dokuları iltihaplandırır ve ağrı, katılaşma ve sişmeye neden olur. Genellikle önce el ve ayak eklemlerinden başlar. Halen şifası bilinmiyor, bu yüzden tedaviler ağrıyı giderme, şişme ve katılaşmayı giderme ve böylece hareket yetisini artırmayı hedefler.

Kaplıca tedavisi ağrıyı azaltmak ve günlük işlevleri iyileştirmeyi hedefler. Genellikle termal banyolar ya da denizde yapılır.

Bu derleme romatoid artritli (RA) hastalarda aşağıdaki sonuçları verdi:

• Çamur banyolarının, elinde RA olan hastalarda ağrı, genel iyilik hali ve şiş eklemleri plaseboya kıyasla iyileştirip iyileştirmediğinden şüpheliyiz. Çamur banyoları hassas eklemleri hafifçe iyileştirebilir ancak çalışmada fiziksel yetiler ve ters olaylar hakkında bilgi raporlanmadı.

• CO2’li banyolara radon eklemek radonsuz CO2 banyosuna kıyasla 3 ayda ağrı şiddetini iyileştirmedi ancak 6 ayda genel iyilik hali ve ağrıyı iyileştirebilir. Ancak bu sonuç tesadüfe bağlı olabilir. Çalışmalarda fiziksel malûliyet, hassas ve şiş eklemler ve ters olaylar raporlanmadı.

• Su içinde oturmanın ağrı ve fiziksel işlevi, hidroterapi, egzersiz ve relaksasyona kıyasla iyileştirdiğinden şüpheliyiz. Çalışmada iyileşme, hassas eklemler ve ters olaylar raporlanmadı.

• Mineralli sularda banyonun ilaç (siklosporin A) kullanımına kıyasla ağrı ve şiş eklemleri iyileştirip iyileştirmediğinden şüpheliyiz. Mineralli sular bu ilaca kıyasla genel iyilik halini artırabiliyor ve siklosporin A mineralli banyoya kıyasla hassas eklem sayısını iyileştirebiliyor. Fiziksel malûliyet ve ters olaylar raporlanmadı.

• Kaplıca tedavisinin yan etkileri hakkında kesin bilgimiz yok. Bu özellikle nadir yan etkiler için geçerli. Yan etki olarak cilt döküntüsü, enfeksiyonlar ve ıslak zeminde kaymaya bağlı kazalar görülebilir.

Kaynak

Verhagen AP, Bierma-Zeinstra SMA, Boers M, Cardoso JR, Lambeck J, de Bie R, de Vet HCW. Balneotherapy (or spa therapy) for rheumatoid arthritis. Cochrane Database of Systematic Reviews 2015, Issue 4. Art. No.: CD000518. DOI: 10.1002/14651858.CD000518.pub2

Orijinal özet için: Romatoid Artrit Kaplıca

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv