Şizofrenide Klorpromazin Dozu


Çığlık / Sanatçı: Edvard Munch / National Gallery, Oslo, Norway

Cochrane derleme özeti

Derleme sorusu

Bu derlemede şizofrenili hastaların tedavisinde en iyi klorpromazin dozu araştırıldı.

Arka plan

Şizofreni dünya erişkin nüfusunun %1 kadarını etkileyen ciddi bir ruhsal hastalık. Şizofrenili hastalar olmayan şeyler görür ya da duyar (hallüsinasyon) ve garip inanışları vardır (delüzyon). Bu belirtilerin ana tedavisi antipsikotik ilaçlarla yapılır. Klorpromazin şizofreni tedavisinde etkili olduğu 1950’lerde keşfedilen ilk antipsikotiklerden. Günümüzde de en sık kullanılan ve ucuz tedavi. Ancak görüş bulanması, ağız kuruması, titreme ve kontrol edilemeyen hareketler, depresyon, kas katılaşması ve huzursuzluk gibi ciddi yan etkileri var.

Çalışma özellikleri

Bu derleme için 2014 Ekimi ve 2016 Aralığında güncelleme taramaları yapıldı ve bir yeni çalışma bulundu. Kriterlerimize uyan 5 çalışma derlendi. Derlenen randomize çalışmalarda şizofrenili hastalara verilen farklı dozlarda klorpromazinin etkileri araştırıldı. Toplam katılımcı sayısı 585.

Anahtar sonuçlar

Klorpromazin farklı dozlarda farklı etkiler gösterdi. Zayıf kanıtlara dayanarak, hastaların ruh sağlığına etkileri düşük ve orta dozlarda çok benzer bulundu. Ancak orta dozlarda daha fazla yan etki oldu. Yüksek dozlarla düşük doza kıyasla hastaların ruh sağlığında daha fazla iyileşme bulundu. Ancak bu dozlarla ya etkiler de çok daha fazla sayıda ve daha malûliyet vericiydi. Geçen 50 yıl içinde hastalarda düşük doz kullanımı tercih edilir oldu. Bu değişim yavaş ortaya çıktı ve sağlam bilimsel kanıtlardan çok, günlük deneyim ve konsensusa dayanıyor.

Klorpromazin düşük fiyatlı ve her yerde bulunabiliyor. Çok sayıda yan etkisine rağmen klorpromazinin, bir altın standart ilaç ve dünyada şizofreni için ey yaygın kullanılan tedavi olarak kalması muhtemel görünüyor.

Kanıt kalitesi

Derlenen tüm çalışmalar hastanelerde yürütüldü ve biri hariç tümü 20 yıl öncesinden. Sınırlı sayıda ve kalitede çalışma var ve raporlamaları kötü ve yürütümleri kısa süreli. Klorpromazin dozu üzerine daha fazla araştırma gerekiyor.

Ben Gray, Senior Peer Researcher, McPin Foundation. http://mcpin.org/

Kaynak

Dudley K, Liu X, De Haan S. Chlorpromazine dose for people with schizophrenia. Cochrane Database of Systematic Reviews 2017, Issue 4. Art. No.: CD007778. DOI: 10.1002/14651858.CD007778.pub

Orijinal özet için: Klorpromazin Dozu

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv